Uczniowie kieleckiego „Plastyka” uczą się wykonywania bogato dekorowanych krzyży ormiańskich, tzw. chaczkarów od najlepszego specjalisty w tej dziedzinie. Artysta Varazdat Hambardzumyan przyjechał do Kielc z Armenii, żeby przygotować z uczniami projekt chaczkaru, który miałby trafić do Centrum Jana Pawła II w Krakowie.
To inicjatywa ambasadora Armenii w Polsce, z którym współpracuje kielecka szkoła. Wykuta w kamieniu rzeźba o wielkości ok. 2 metrów przedstawiałaby Jana Pawła II, trzymającego w ręce owoc granatu, który jest symbolem Armenii. Ormiański artysta podkreśla, że w chaczkarach ogromne znaczenie ma symbolika i wiara.
– Chaczkar to dla mnie sztuka i modlitwa. Jest to kamień, który jednocześnie stanowi język do przekazania jakiejś treści. Ściśle wiąże się też z historią Armenii – powiedział.
Dziś uczniowie „Plastyka” rozpoczęli kilkudniowe warsztaty z wykonywania ozdobnych, ormiańskich krzyży.
– W Armenii są one wykonywane z tufu wulkanicznego. Chaczkar, który miałby trafić do Krakowa zostanie wykonany z rodzimego, białego kamienia – mówi Maria Kowalczyk, dyrektor szkoły.
Będzie to wapień lub piaskowiec. Biel kamienia ma nawiązywać do stroju papieskiego. W ciągu kilku dni warsztatowych uczniowie wykonają projekt i będą ćwiczyć sztukę wykonywania ornamentów na niewielkich płytkach kamiennych. Chaczkar z Janem Pawłem II ma powstać do końca tego roku, jako forma uczczenia 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.
Pierwszy chaczkar już powstaje w szkole w ramach pracy dyplomowej jednej z uczennic. Zostanie skończony w marcu. Będzie eksponowany podczas wystawy w galerii Winda, a docelowo, umieszczony na Św. Krzyżu.
W Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach trwa rok poświęcony kulturze ormiańskiej.