Kielce otrzymały kolejnym międzynarodowy certyfikat. Wskazuje on, że miasto rozwija się w zrównoważony sposób. Stolicę województwa świętokrzyskiego poddano szczegółowemu badaniu 100 najważniejszych wskaźników decydujących o jakości życia w mieście. Sprawdzono między innymi stan szkolnictwa, komunikacji miejskiej, wody, zatrudnienia czy zanieczyszczenia powietrza.
Kielce zdobyły najwyższe z możliwych ocen certyfikat platynowy. Dokument wydawany jest przez World Council on City Data z siedzibą w Toronto. Samo badanie prowadzone jest w oparciu o standardy opracowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną – ISO.
W Kielcach pochwalono między innymi edukacje, wskazano również, że miasto dysponuje dobrą opieką pediatryczną i neonatologiczną. Bolączką Kielc jest z kolei jakość powietrza. Szymon Ciupa, bloger specjalista do spraw Smart City przekonuje, że dzięki badaniu Kielce można porównać z wiodącymi miastami na poziomie międzynarodowym i krajowym. Do tej chwili taką metodą przebadano 51 miast na świecie miedzy innymi Toronto, Londyn i Amsterdam.
Z kolei w opinii władz miasta certyfikat nie jest laurką, a rzeczowa informacja na podstawie, której Kielce mogą opracowywać strategię swojego rozwoju. Wojciech Lubawski, prezydent Kielc twierdzi, że miasto będzie czerpać przykłady z innych europejskich miast, które poddały się certyfikacji. Dotychczas platynowy certyfikat uzyskały portugalskie Porto, holenderskie Haga i Eindhoven, amerykański Boston czy tajwańskie Taipei. Certyfikat jest elementem wdrożenia w Kielcach idei miasta inteligentnego tzw. Smart City. Celem programu jest poprawa jakości życia mieszkańców i zwiększenie ich udziału w podejmowanych przez miasto decyzjach.
To m. in. idea realizowanego w Kielcach budżetu obywatelskiego, czy portalu internetowego idea. kielce, czy montaż tablic informacyjnych na przystankach autobusowych. Przystąpienie do certyfikacji kosztowało miasto 7 tys. dolarów.