Sandomierskie uroczystości z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego skoncentrowane będą wokół postaci jednego z powstańców – Ignacego Marynowskiego, którego mogiła znajduje się na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu.
Ignacy Marynowski wziął udział w powstaniu wraz ze swoimi trzema synami. Został aresztowany przez Moskali i trafił do więzienia w sandomierskim zamku, gdzie po przesłuchaniu zmarł. Wcześniej uczestniczył także w Powstaniu Listopadowym. Był jednym z organizatorów Pułku Jazdy Sandomierskiej.
Jak powiedział jeden z głównych organizatorów uroczystości, poseł PiS Marek Kwitek trzeba przywrócić do pamięci mieszkańców Sandomierza tę postać, jak i całą rodzinę, gdyż jest ona symbolem niestrudzonej walki o wolną i niepodległą Polskę. Pokolenia Marynowskich wychowywane były w kulcie minionej wielkości Rzeczypospolitej i szacunku do bohaterów oddających życie za ojczyznę. Potomkowie Ignacego Marynowskiego walczyli w 1920 roku z Rosją Bolszewicką i w trakcie II wojny światowej.
Poseł Marek Kwitek dodał, że obchody będą okazją do upamiętnienia wielu innych bohaterów Powstania Styczniowego i oddania im hołdu, ponieważ ich heroiczna postawa i poświęcenie torowały drogę do niepodległości wywalczonej sto lat temu.
Uroczystości z okazji 155 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się w poniedziałek 22 stycznia o godzinie 17.15 na cmentarzu katedralnym przy mogile Ignacego Marynowskiego. Oprawa obchodów będzie bardzo podniosła. W blasku pochodni żołnierze Wojska Polskiego zaciągną wartę przy grobie. Będą „Strzelcy” oraz poczty sztandarowe szkół oraz różnych organizacji i stowarzyszeń. Wygłoszone zostaną przemówienia okolicznościowe. Następnie zebrani przejdą do Kościoła św. Józefa, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny, powstańców styczniowych, Ignacego Marynowskiego i jego rodziny.
Współorganizatorami obchodów jest Zarząd Powiatowy PiS w Sandomierzu, Jednostka Wojskowa oraz Związek Strzelecki „Strzelec”.