Za rok, 22 stycznia rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Parafie w 8 dekanatach diecezji kieleckiej rozpoczęły przygotowania do tego wydarzenia. Wśród nich są m.in. parafie w Koniecpolu, Miechowie, Kazimierzy Wielkiej i parafia Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Kielcach. Organizowane są spotkania modlitewne i formacyjne związane z tematyką maryjną, w których uczestniczy młodzież zainteresowana wyjazdem.
– Chęć wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Panamie należy zgłosić w biurze Światowych Dni Młodzieży w Kurii Diecezjalnej. Są już pierwsze zgłoszenia, a o możliwość wyjazdu pytają także osoby z innych diecezji – mówi ks. Łukasz Zygmunt, diecezjalny duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM w diecezji kieleckiej.
Młodzież musi wiedzieć, że w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie będą mogli uczestniczyć wyłącznie zapisani członkowie zorganizowanej grupy diecezjalnej, pod nadzorem koordynatora ŚDM z diecezji. Jest to wymóg bezpieczeństwa i zalecenie krajowego koordynatora przygotowań do ŚDM w Panamie.
Według wstępnych szacunków z diecezji kieleckiej do Panamy wyjedzie około 50-osobowa grupa młodzieży. Dużą barierą mogą okazać się finanse. Koszt wyjazdu może się wahać od 5 do 8 tysięcy złotych. Wiele zależy od przewoźnika. Trwają rozmowy m.in. z LOT-em i z innymi liniami lotniczymi, które oferują bardzo zróżnicowane ceny.
– Wiemy, że młodzież nie jedzie na wczasy, ale spotkać się z papieżem Franciszkiem i dać świadectwo swojej wiary – podkreśla ks. Łukasz Zygmunt.
Ma nadzieję, że młodzież otrzyma wsparcie księży, parafii, a być może także sponsorów, którzy pomogliby przedstawicielom diecezji wziąć udział w tym wyjeździe. Dodatkowo, w Niedzielę Palmową we wszystkich kościołach diecezji kieleckiej odbędzie się zbiórka do puszek. Wrzucone przez wiernych datki zostaną przekazane na wsparcie wyjazdu dla młodzieży.
Decyzję o organizacji Światowych Dni Młodzieży w Panamie Papież Franciszek ogłosił w 2016 roku, podczas spotkania z młodzieżą w Krakowie.
Materiały, które pomogą polskim grupom przygotować się do wyjazdu i pobytu w Panamie przygotował m.in. jedyny polski misjonarz pracujący w tym kraju, ks. Józef Gwóźdź. Dochód ze sprzedaży przewodnika „Misja Panama” także zostanie przeznaczony na wsparcie młodzieży wyjeżdżającej do Panamy.