W centrum Kazimierzy Wielkiej wprowadzona zostanie strefa płatnego parkowania. Władze miasta liczą, że dzięki trzem zainstalowanym szlabanom i ograniczeniu czasu bezpłatnego postoju do godziny uda się zmniejszyć na tamtejszym Rynku deficyt miejsc postojowych, a jednocześnie zwiększyć rotację parkujących pojazdów.
Obecnie kazimierski Rynek pełni również rolę dworca autobusowego. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez ratusz, ponad 60% zaparkowanych w tym miejscu aut pozostawianych jest na większą część dnia przez osoby korzystające z transportu publicznego, które udają się do pracy w okolicznych miejscowościach, głównie do Krakowa.
Burmistrz Adam Bodzioch tłumaczy, że kilkadziesiąt metrów od centrum miasta przy drodze wojewódzkiej nr 776 w stronę Krakowa znajduje się duży bezpłatny parking, który, jak zauważa, stoi zazwyczaj pusty. Jego zdaniem właśnie w tym miejscu powinny się znaleźć pozostawiane na dłużej niż jedną godzinę pojazdy.
– Od kilku lat na kazimierskim Rynku obserwujemy ogromne natężenie ruchu - podkreśla Adam Bodzioch.
– Chcemy wprowadzić barierki, które umożliwią pobieranie opłat od kierowców parkujących w tym miejscu dłużej niż godzinę. Godzinny postój będzie natomiast bezpłatny, tak żeby umożliwić mieszkańcom zaparkowanie i zrobienie zakupów, szczególnie w soboty, gdy ruch w centrum jest największy – dodał włodarz miasta.
Każda kolejna godzina miałaby kosztować 2 złote. Zmiany w organizacji ruchu w centrum miasta będą częścią realizowanego programu rewitalizacji miejscowości. Jak informuje Ryszard Skowron, naczelnik wydziału inwestycji w kazimierskim ratuszu, w planach jest również przebudowa Rynku. Z dotychczasowych ok. 70 miejsc postojowych ma zostać połowa. W zamian ma się na nim pojawić więcej miejsca do rekreacji dla mieszkańców, a także fontanna i zieleńce.
Plany władz miasta pozytywnie oceniają mieszkańcy Kazimierzy Wielkiej. Podkreślili, że natężenie ruchu w centrum miasta jest duże, a znalezienie wolnego miejsca parkingowego w niektóre dni jest znacznie utrudnione. Dodawali, że nowe miejsca do rekreacji oraz ograniczenie ruchu i miejsc parkingowych pozytywnie wpłynie również na wizerunek miejskiego Rynku.
Władze miasta pracują obecnie nad opracowaniem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie ogłoszą przetarg na zaprojektowanie i wykonanie przewidzianych prac na Rynku miejscowości. Te, jak przewidują, mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku.
Rynek w Kazimierzy Wielkiej został oddany do użytku w 2006 roku. W jego najbliżej okolicy działalność gospodarczą prowadzi kilkadziesiąt podmiotów o różnym profilu: od sklepów spożywczych, odzieżowych, poprzez RTV i AGD po apteki i lokale gastronomiczne.
Oprócz prac na Rynku w programie rewitalizacji centrum miejscowości przewidziano również m.in. modernizację terenu przyległego do kazimierskich zalewów, a także placów po byłym dworcu PKS i byłej Cukrowni „Łubna”. W planach jest również remont Szkoły Podstawowej nr 1, miejskiej targowicy i budynku Ośrodka Kultury. Prace rewitalizacyjne będą możliwe dzięki przyznanej unijnej dotacji na ten cel w kwocie prawie 14 milionów złotych.