Muzeum Narodowe w Kielcach i Muzeum Wsi Kieleckiej podpisały z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego umowę na wielomilionowe dotacje do planowanych projektów.
Projekt w Wiślicy zakłada zabezpieczenie podziemi wiślickiej bazyliki, gdzie znajduje się tzw. Płyta Orantów, a także zmodernizowanie pawilonu archeologicznego, który zabezpiecza pozostałości po kościele św. Mikołaja. Wokół tych zabytków ma też powstać podziemna trasa turystyczna.
Z kolei w Michniowie, w obiekcie upamiętniającym pacyfikację ponad 800 polskich wsi trzeba wykończyć wnętrza i stworzyć ekspozycję. Najdroższe będą multimedialne wystawy. Wszystkie cenne i unikatowe eksponaty, które udało się pozyskać mają być prezentowane w zdigitalizowanej formie.
Resort kultury podpisał też umowy na dofinansowanie konserwacji wnętrz katedry w Sandomierzu oraz modernizację rezerwatu archeologicznego w Krzemionkach Opatowskich i pałacu Wielopolskich w Częstocicach.
– To bardzo ważne inwestycje i dobrze, że udało nam się doprowadzić do uzyskania pieniędzy na ich realizację – mówi poseł PiS Krzysztof Lipiec.
Dzięki temu istotne zabytki z województwa świętokrzyskiego będą mogły odzyskać swój blask. Niezbędne były duże dotacje, żeby można było uratować chociażby wiślickie skarby i by wreszcie sfinalizować Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Także sandomierska katedra odzyska swój blask.
– Przyznanie pieniędzy zbiega się z rokiem 200-lecia diecezji sandomierskiej, co ma szczególny wymiar – podkreśla poseł.
Realizacja wszystkich 4 projektów w województwie świętokrzyskim, dofinansowanych z krajowego programu będzie kosztować ok. 60 milionów złotych.