555 kieleckich obiektów zabytkowych wpisanych zostało do Gminnego Programu Opieki nad Zabytkami Miasta Kielce. Sporządzenie dokumentu narzuca nowa ustawa o ochronie zabytków.
Obejmuje on zarówno obiekty o znaczeniu regionalnym, będące pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, jak również te wpisane do gminnej ewidencji. Dotychczas taki spis był również prowadzony, ale nie był przyjęty w formie uchwały.
– W dokumencie zebrane zostały informacje dotyczące dziedzictwa kulturowego miasta oraz określono kierunki i zadania na rzecz ochrony zabytków – poinformował Karol Gadowski, zastępca dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w kieleckim ratuszu.
Jest to dokument, który ma wyznaczyć pewne ramy i pomóc właścicielom budynków zorientować się, jakie priorytety mają władze miasta w obszarze opieki i ochrony nad zabytkami.
Karol Gadowski dodał, że gminna ewidencja zabytków jest otwarta. Teraz, po konsultacjach m.in. z wojewódzkim konserwatorem, usunięto z niej jeden obiekt, czyli budynek przy ulicy Koziej 5. Z takim wnioskiem wystąpili lokatorzy. Po analizach zdecydowano zaakceptować prośbę mieszkańców.
Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Kielce zostanie poddany pod obrady radnych na najbliższej sesji 17 stycznia.