Będzie się o tym można przekonać podczas nadchodzącej Nocy Biologów w Kielcach. Co roku jedną z największych atrakcji wydarzenia jest sekcja serca świni. W poprzednich latach do sali, gdzie odbywała się ta prezentacja, ustawiały się ogromne kolejki.
W tym roku dostęp do świeżego serca będzie znacznie łatwiejszy. To dlatego, że Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, który organizuje Noc Biologów, zakupił ponad sto serc, natomiast sekcje będą odbywały się w dwóch salach.
Profesor Grażyna Świderska-Kołacz, dyrektor Instytutu Biologii, przypomina, że kiedyś chirurdzy mieli nadzieję, że serca świń będzie można przeszczepiać ludziom.
– Około 94 procent genów mamy takich samych jak świnie, w związku z tym narządy tych zwierząt były kiedyś używane do transplantacji. Między innymi profesor Religa przeprowadzał przeszczepy ksenogeniczne i sercem świni próbował zastąpić ludzkie. Te zabiegi się jednak nie udawały, bowiem ludzki układ odpornościowy znacznie się różni od świńskiego – tłumaczy Grażyna Świderska-Kołacz.
Ludzkie organizmy odrzucały narządy, ale mimo tego transplantolodzy zdobyli ogromną wiedzę na temat technicznych wymogów przeszczepu. Podczas Nocy Biologów będzie można przez chwilę poczuć się jak pionierzy medycyny.
– Każdy z uczestników warsztatów dostanie serce do przeprowadzenia sekcji. Anatomicznie jest ono takie samo jak ludzkie, więc będzie można zobaczyć jak wyglądają zastawki, sprawdzić którędy płynie krew – opowiada dyrektor Instytutu Biologii.
Oprócz zajęć praktycznych uczestnicy wysłuchają także wykładu na temat tego narządu.
Noc Biologów rozpocznie się w najbliższy piątek o godzinie 17.