Zespół Szkół Katolickich w Kielcach świętuje w tym roku 95-lecie istnienia i 20-lecie reaktywacji szkoły. Jubileusze wpiszą się w obchodzony w całej Polsce z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski, Rok Świętego Stanisława, patrona kieleckiej szkoły.
Jest to jedyna szkoła w diecezji kieleckiej imienia świętego Stanisława Kostki. Aktualnie uczy się w niej 681 osób. W związku z jubileuszami uczniowie będą m.in. wędrować śladami patrona. Młodsze dzieci pojadą do Rostkowa, gdzie św. Stanisław urodził się i spędzał dzieciństwo. Z kolei licealiści wybiorą się przez Wiedeń, gdzie święty pobierał nauki u jezuitów, do Rzymu, gdzie wstąpił do zakonu i gdzie znajduje się jego grób.
– W planach są też inicjatywy przybliżające postać świętego uczniom innych szkół. Odbędą się m.in. quizy i konkursy – zapowiada ks. Jacek Kopeć, dyrektor szkoły.
W konkursie literackim „Do wyższych rzeczy jestem stworzony” młodzież będzie mogła opisać swoje ideały i jak chce je realizować. Z kolei quiz oparty na życiu i legendach, dotyczących świętego będzie skierowany do uczniów wszystkich szkół w województwie świętokrzyskim oraz diecezji kieleckiej.
– Zespół Szkół Katolickich w Kielcach pomoże wspólnocie z kaplicy św. Stanisława Kostki, która znajduje się w wiosce Poland w Kiribati, na Wyspie Bożego Narodzenia – dodaje ks. Jacek Kopeć.
Będzie to możliwe dzięki nawiązaniu kontaktu z ambasadorem Polski na Kiribati Zbigniewem Gniatkowskim, który pochodzi z Włoszczowy. W planach jest doposażenie szkoły w niezbędne przybory i wsparcie miejscowej kaplicy.
Dyrekcja kieleckiej szkoły chciałaby też ufundować i zamontować tablicę na budynku w Wiedniu, w którym św. Stanisław Kostka mieszkał wraz ze swoim bratem, podczas nauki w szkole jezuickiej. Obecnie budynek zarządzany przez siostry zakonne, nie jest w żaden sposób oznaczony, jako miejsce, w którym mieszkał polski święty. Szkoła uzyskała już zgodę sióstr na montaż tablicy.
Św. Stanisław Kostka urodził się prawdopodobnie w 1550 roku w Rostkowie. Zmarł na skutek choroby w wieku 18 lat. W tym roku przypada 450. rocznica jego śmierci. Decyzją polskich biskupów rok 2018 jest w Kościele Katolickim w Polsce dedykowany temu świętemu.
Z kolei decyzją polskiego sejmu rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sposób szczególny zostaną upamiętnione też: Powstanie Wielkopolskie, Konfederacja Barska oraz prawa kobiet. Decyzją sejmu, patronami 2018 r. są też: Zbigniew Herbert, Irena Sendlerowa i abp Ignacy Tokarczuk.