Mieszkańcy gminy Nowa Słupia mogą wyrażać swoją opinię w sprawie ubiegania się o przywrócenie praw miejskich. Konsultacje odbędą się we wszystkich sołectwach. O odzyskanie praw miejskich będzie się starał także Klimontów w powiecie sandomierskim.
W Nowej Słupi konsultacje odbędą się we wszystkich sołectwach. Ich uczestnicy będą mogli zadać pytania związane z przywróceniem praw miejskich Nowej Słupi i wypełnić ankietę, w której opowiedzą się za lub przeciw tej inicjatywie. Każdy mieszkaniec może też złożyć ankietę w punkcie konsultacyjnym w urzędzie gminy.
Prawa miejskie zostały odebrane Nowej Słupi po powstaniu styczniowym, w którym wielu mieszkańców brało aktywny udział. Wójt Andrzej Gąsior uważa, że ich przywrócenie jest ważne ze względu na historię miejscowości. Podkreśla, że niegdyś była to najbardziej znana miejscowość u podnóża Świętego Krzyża. Rozwinęła się na skutek działalności benedyktynów i licznych pielgrzymek do sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego. Nowa Słupia miała prawa miejskie, które umożliwiały organizowanie targów. Przez miejscowość o strukturze miasteczka z rynkiem, od którego odbiegają liczne rozgałęzienia, przebiegały trakty handlowe.
Konsultacje w sprawie przywrócenia praw miejskich Nowej Słupi potrwają do końca lutego. Po przeanalizowaniu opinii mieszkańców gmina przygotuje wniosek o nadanie statusu miasta do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem wojewody świętokrzyskiego.
Uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęli radni. Wójt Marek Goździewski powiedział, że pierwszym krokiem będzie zorganizowanie konsultacji społecznych w tej sprawie. Mieszkańcy już wkrótce będą mogli wypowiedzieć się na ten temat poprzez stronę internetową gminy. Następnie złożony zostanie stosowny wniosek. Jak stwierdził wójt warto podjąć starania, aby Klimontów uzyskał status miasta, ponieważ byłby to powrót do dawnych tradycji. Ponadto gminie miejskiej łatwiej byłoby pozyskać inwestorów a to wiązałoby się z nowymi miejscami pracy i lepszymi dochodami. Wójt zauważa, że w Rynku nadal zachowana jest małomiasteczkowa architektura.
Według posła PiS Marka Kwitka nadanie statusu miasta dla Klimontowa byłoby przywróceniem sprawiedliwości historycznej. Poseł przypomniał, że Klimontów stracił prawa miejskie po powstaniu styczniowym za udział mieszkańców w zrywie patriotycznym. Stało się tak na mocy ukazu carskiego.
– Najwyższa pora, aby nakaz przestał obowiązywać – dodał parlamentarzysta.
Zapewnił, że poprze starania władz gminy o odzyskanie praw miejskich.
W powiecie sandomierskim status miasta oprócz Sandomierza ma także Zawichost i Koprzywnica.
Obecnie w województwie jest 36 miast. Łagów, Wiślica i Radoszyce uzyskały ten status 1 stycznia tego roku. O prawa miejskie chcą się też ubiegać Szydłów, Pierzchnica i Nowy Korczyn.