– To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i całego województwa – tak przywrócenie Łagowowi praw miejskich ocenia Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Dziś podczas uroczystej sesji Rady Miasta złożyła gratulacje mieszkańcom oraz władzom samorządowym. Wojewoda przypomniała, że Łagów stracił prawa miejskie w 1869 roku. Była to kara za zaangażowanie mieszkańców w Powstanie Styczniowe.
– Odzyskujemy to, co siłą zostało zabrane za walkę o niepodległość naszego kraju. Świętujemy to, że dzięki rządowi Prawa i Sprawiedliwości ta prawda wraca – mówiła Agata Wojtyszek.
Oprócz Łagowa prawa miejskie od 1 stycznia mają również Radoszyce oraz Wiślica. Obecny podczas dzisiejszych uroczystości Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego zachęca mieszkańców, żeby starali się rozwijać swoje miasta. Bo – jak mówi – samo zyskanie praw miejskich w praktyce niewiele zmienia. – Przede wszystkim tutaj chodzi o prestiż. Chodzi też o przywrócenie miejskiej tradycji tym miejscowościom. Przed nimi jest teraz cel, by tę miejskość potwierdzić i rozwinąć jakość życia, aspiracje kulturalne i społeczne – twierdzi Adam Jarubas.
Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości jest przekonany, że mieszkańcy Łagowa, Radoszyc oraz Wiślicy wykorzystają szansę, którą dostali. Zapewnia, że rząd będzie starał się im w tym pomóc. – Chodzi nam o to, żeby ta Polska ukryta w niewielkich miejscowościach mogła się rozwijać. Żeby rozwój naszego państwa nie polegał tylko na wzmacnianiu dużych metropolii, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, ale korzystały na nim też takie miejscowości jak Łagów – twierdzi Krzysztof Słoń.
Pierwsze wzmianki o Łagowie dotyczyły wydarzeń z XI wieku. O wsi pisze w swoich kronikach Jan Długosz. Jak podaje – w 1086 roku Władysław Herman podarował Łagów kapitule kujawskiej, która urządziła w nim siedzibę kasztelana. W 1375 r. królowa Elżbieta wydała przywilej zezwalający włodarzowi Łagowa na zamianę wsi w miasto.