Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Sandomierzu ma nowy sztandar. Jego poświęcenie odbyło się w kościele św. Pawła. W uroczystościach wzięli udział m.in. zaproszeni rzemieślnicy z sąsiednich województw.
Starszy Cechu w Sandomierzu Andrzej Słabiak powiedział, że sztandar to szczególny symbol, do którego rzemieślnicy i przedsiębiorcy przywiązują duża wagę. Zawsze towarzyszy im m.in. w wydarzeniach patriotycznych i religijnych. Podkreślił także wymiar integracyjny sztandaru, który łączy pokolenia i jest kontynuatorem pięknej tradycji do poszanowania pracy i scalania środowiska .
Poświęcenia sztandaru dokonał diecezjalny duszpasterz rzemieślników i przedsiębiorców ks. Krzysztof Rusiecki, który także mówił o cennych tradycjach pracy rzemieślniczej i o potrzebie przekazu tradycji. Duchowny dodał, że obecnie wiele jest do nadrobienia jeżeli chodzi o zawodowe kształcenie młodzieży.
– Ten kierunek przez wiele lat był zaniedbany tymczasem drobni przedsiębiorcy i ludzie wykonujący różnego rodzaju usługi są także ważną gałęzią naszej gospodarki – dodał ksiądz Krzysztof Rusiecki.
Sztandar został ufundowany przez członków Cechu Rzemiosł i Rzemieślników w Sandomierzu. Na jednej stronie widnieje Święta Rodzina jako symbol pracowitej, rzemieślniczej rodziny oraz napis: Panie Boże Błogosław Pracy Rzemieślników. Na drugiej stronie sztandaru jest godło rzemieślników oraz herby: Sandomierza i Ziemi Sandomierskiej uwieńczone napisem: Sandomierz 2018. Poprzednie są już mocno wysłużone. Pierwszy jest z 1935 roku, a drugi z 1937.
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorców w Sandomierzu skupia obecnie ponad 40 osób. Wśród nich dominują fryzjerzy, piekarze, restauratorzy i mechanicy.