Szczypiornista Michał Jurecki, prezes Fundacji Fabryki Marzeń Andrzej Załucki i prezes Wodociągów Kielce Henryk Milcarz wcielą się w tym roku w Kielcach w role Trzech Króli. Tradycyjny Orszak połączony ze wspólnym kolędowaniem rozpocznie się w sobotę 6 stycznia mszą świętą w kieleckiej katedrze o godzinie 13.00.
Uroczystości, w której wezmą udział także Trzej Królowie, będzie przewodniczył biskup Marian Florczyk. Orszaki wyruszą o 14.20 sprzed seminarium, pomnika AK i Placu Katedralnego, by spotkać się przy szopce, która w tym roku powstanie na placu Jana Pawła II. Poprzedzi je tzw. orszak pasterski z udziałem biskupa Mariana Florczyka, duchownych oraz pastuszków, Józefa i Maryi. Każdy Król będzie miał swoją asystę – zapowiada Alojzy Sobura z Wojewódzkiego Domu Kultury. Kacprowi będą towarzyszyli młodzi artyści, Melchior będzie miał asystę sportową i policyjną, a Baltazar artystyczną i harcerską.
Każdy Król będzie miał swój własny pojazd. Pojawią się m. in. konstrukcje związane z wodą i wielką, złotą koroną. Spotkanie jest okazją do wspólnego przeżywania swojej wiary i celebrowania Narodzenia Jezusa.
– Dzieci mogą tradycyjnie przebrać się w stroje kolędnicze – zachęca ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej. Uroczystość ma wymiar ewangelizacyjny. Gdybyśmy nie wierzyli w to, co wydarzyło się w Betlejem, to nie świętowalibyśmy tych wydarzeń. Uczestnicząc w orszaku, chcemy zamanifestować swoją wiarę. Uroczystość ma gromadzić całe rodziny, by rodzice i dziadkowie wspólnie z dziećmi śpiewali kolędy.
Elementem Orszaku Trzech Króli jest wspólne kolędowanie. Poza znanymi utworami, które zaśpiewają wszyscy zgromadzeni, będzie można wysłuchać specjalnie napisanych „Ballady o trzech glinianych mędrcach” i „Kolędy od policjantów”. Po raz pierwszy wystąpi też Orkiestra Dęta ze Strawczyna. Królowie tradycyjnie będą też rozdawać dzieciom słodycze.
Orszak Trzech Króli w Kielcach odbywa się po raz 6. Organizują go wspólnie Diecezja Kielecka i Wojewódzki Dom Kultury.
Bodzentyn:
10:00 – Msza Święta w kościele parafialnym w Bodzentynie; Następnie sprzed kościoła ruszy orszak, który przejdzie ulicą Słoneczną, gdzie dołączy pierwszy Król Kacper, następnie ul. Piłsudskiego, gdzie dołączy drugi Król Melchior i pod kościółek Świętego Ducha – gdzie będzie oczekiwał król Baltazar.
Uczestnicy udadzą się na Górny Rynek, gdzie będą wspólnie śpiewać kolędy przy szopce, składającej się z żywych zwierząt. W planach jest też przedstawienie teatralne
Inicjatorem wydarzenia jest członkini zespołu „Świętokrzyskie Jodły” – Pani Zofia Szafraniec, która wspólnie z MGCKiT przygotowuje całe przedsięwzięcie
Busko-Zdrój
Plenerowe uroczystości związane ze Świętem Objawienia Pańskiego odbędą się również w Busku-Zdroju. Tu świętowanie rozpocznie msza święta o godz. 12.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej w świątyni zaplanowano koncert kolęd, po którym uczestnicy wyruszą w marszu ulicami miasta pod budynek Starostwa Powiatowego przy al. Mickiewicza. Tam odbędzie się dalsza część wspólnego kolędowania, w trakcie którego będzie można również spróbować tradycyjnego „Ciasta Trzech Króli”.
Chmielnik:
„Orszak Trzech Króli” wyruszy:
– z osiedla przy ul. Piastów o godz.11:25
– z osiedla przy ul. Jesionowej o godz.11:25
– przy gęsiej studni, ul. 1 Maja o godz.11:35
Wszystkie grupy spotykają się o godz.11:45 na Rynku, aby wyruszyć ze śpiewem kolęd do kościoła na Eucharystię w kościele parafialnym w Chmielniku.
Chobrzany
Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 10.00 i wyruszy sprzed „starej plebanii” pobliskimi ulicami do kościoła gdzie dzieci przedstawią Jasełka a następnie będzie sprawowana Msza święta
Kazimierza Wieka
W Kazimierzy Wielkiej uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 na tamtejszym Rynku skąd uczestnicy wyruszą ze śpiewem kolęd do kościoła na Msze św. o godz. 10.30. Tradycyjnie w postać jednego z królów wcieli się prezes świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości poseł Krzysztof Lipiec.
Koniemłoty
Orszak rozpocznie się o godz. 11. 00, królowie będą maszerować z trzech stron: od strony Sichowa i Pacanówki, od Grzybowa oraz od Sielca. Orszaki spotkają się na placu obok Szkoły Podstawowej, skąd wspólnie udadzą się na Mszę św. do kościoła parafialnego. Po Eucharystii odbędzie się wspólne kolędowanie.
Końskie
Jak informuje Izabela Kos ze Stowarzyszenia Promocji Kultury i Sportu Progres, w Końskich wydarzenie odbędzie się już po raz trzeci.
– Z parafii Świętego Mikołaja wyrusza orszak europejski, na którego czele stanie król Kacper w jego rolę wcieli się Marian Jedynak. Orszak azjatycki króla Melchiora – w tej roli Damian Szustak z parafii Chrystusa Odkupiciela. Natomiast orszak afrykański króla Baltazara, którego w tym roku będzie grał Piotr Polak wyruszy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy- dodaje.
Wszystkie trzy Orszaki ze swoich parafii będą wychodzić około godziny 12.00 i spotykają się na placu Kościuszki, by następnie ulicami miast dotrzeć na plac przed kościołem pw. Św. Mikołaja. Tam przed ołtarzem polowym trzej królowie złożą pokłon i dary, zostaną przedstawione jasełka, po których nastąpi wspólne i radosne kolędowanie oraz poczęstunek.
Organizatorzy przewidują, że wspólna zabawa potrwa do około godziny 15 tej. Jak podkreśla Izabela Kos, w uroczystości Trzech Króli w tym roku włączyły się liczne środowiska między innymi przedstawiciele uniwersytetu trzeciego wieku, domu kultury, koneckie parafie i harcerze. Dla wszystkich uczestników przygotowano także śpiewniki z kolędami oraz pamiątkowe korony.
Obrazów
Orszak wyruszy z trzech części parafii o godz. 10.00. Uczestnicy Orszaku spotkają się w kościele parafialnym. Zostaną powitani przez Świętą Rodzinę z dzieciątkiem. Królowie złożą swe dary, po czym rozpocznie się Msza św.
Opatów
Już po raz czwarty odbędzie się orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Opatowa. Organizatorem jest Opatowski Ośrodek Kultury. Dorota Jopek, dyrektor instytucji mówi, że uroczystości rozpoczną się o godzinie 12:00 mszami świętymi w intencji mieszkańców miasta. Odbędą się one równolegle w obu opatowskich parafiach w kolegiacie pw. Świętego Marcina i kościele ojców Bernardynów.
Po eucharystii orszak uformuje się przed kolegiatą. Stamtąd uczestnicy, pod przewodnictwem orkiestry dętej, przemaszerują Placem Obrońców Pokoju przed budynek opatowskiego magistratu. Tam nastąpi zawierzenie Dzieciątku Jezus Opatowa i jego mieszkańców.
W rolę trzech króli wcielą się mieszkańcy Opatowa. Przystrojeni zostaną w specjalnie przygotowane na tę okazję kostiumy. Dorota Jopek mówi, że już w tamtym roku królowie wystąpili w pięknych strojach, w tym roku będą prezentować się jeszcze bardziej okazale.
– Zobaczyć będzie można suknie, płaszcze, futrzane kołnierze, nie mówiąc o koronach i turbanach, ale będzie też wielki błysk kamieni szlachetnych - informuje.
Dodaje, że mieszkańcy z dużą radością na czas orszaku zakładają swoje własne korony.
Sprzed ratusza ulicami Słowackiego, Szeroką i Partyzantów uczestnicy orszaku przejdą do budynku Opatowskiego Ośrodka Kultury. W tym roku uroczystości połączone zostaną z Godami Opatowskimi. Na scenie zaprezentują się cztery zespoły ze spektaklami i widowiskami związanymi z narodzinami Jezusa. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najładniejszą szopkę bożonarodzeniową.
Ostrowiec
Ostrowiec Świętokrzyski jest wśród ponad 600 miast w Polsce i na świecie, w którym organizowany jest Orszak Trzech Króli, to jego piąta edycja w mieście. Odtwórcy ról królów: Kacpra, Melchiora i Baltazara wyjdą z trzech kościołów na terenie miasta. Grzegorz Krysa, jeden z organizatorów spotkania, zaznacza, że trzy orszaki będą skupiać wszystkie parafia z Ostrowca. Z kościoła pod wezwaniem Świętego Michała ruszy orszak Kacpra, dołączą do niego wierni z parafii Najświętszego Serca Jezusowego. Melchior będzie wychodził z kościoła Matki Bożej Saletyńskiej na Piaskach. Tu dołączą parafie podwyższenia Krzyża Świętego, Chrystusa Nauczyciela i Świętego Kazimierza. Trzeci orszak wyjdzie z kościoła Miłosierdzia Bożego, to dołączą pozostałe ostrowieckie parafie.
Wszystkie orszaki spotkają się na rynku, tu będzie oddany pokłon świętej rodzinie. Aktorzy odtwarzający role Jezusa, Maryi i Józefa to także prywatnie rodzina. Pokłon oddany Świętej Rodzinie to najważniejszy element inscenizacji, pokazuje istotę święta Objawienia Pańskiego.
Spotkaniu towarzyszyć będzie śpiewanie kolęd. W tym roku Fundacja Orszak Trzech Króli przygotowała specjalne śpiewniki, które nawiązują do historii Polski, ma to związek z setną rocznica odzyskania niepodległości. Zawarte w nim jest 14 polskich kolęd z komentarzem historycznym. Najstarsza pochodzi z XVI wieku. Fundacja rozprowadza także korony dla uczestników i flagi, które niosą uczestnicy.
Grzegorz Krysa przypomina też o szczególnym charakterze święta. Jego przesłaniem jest to, że Chrystus przychodzi do wszystkich ludzi, bez względu na różnice społeczne czy podziały polityczne.
Organizatorem orszaku jest Domowy Kościół przy współpracy z parafiami i Urzędem Miasta. Wszystkie grupy wyrusza około godziny 13.00, by o 13.30 spotkać się na ostrowieckim rynku.
Pińczów
Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przejdzie w Pińczowie. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11.30 w kościele Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty. Po niej wierni przejdą w orszaku w kierunku placu przed Urzędem Miejskim. Tam młodzież szkolna odegra jedną bożonarodzeniową scenkę. Następnie zaplanowano przemarsz na rynek i tam odegranie drugiej scenki. Ostatnie krótkie przedstawienie będzie można zobaczyć przed kościołem świętego Jana Apostoła i Ewangelisty.
Samsonów
Trzej Królowie to w tym roku w Samsonowie trzy kontynenty, ale i trzy pokolenia:
- Orszak Czerwony poprowadzi aktor Lech Sulimierski – podążą za nim seniorzy, którzy bogaci w życiowe doświadczenie wskażą młodszym drogę do Jezusa.
- Orszak Zielony na czele ze starostą kieleckim Michałem Godowskim zgromadzi osoby w sile wieku.
- Orszak Niebieski – w rolę Króla wcieli się wiceprzewodniczący Rady Gminy Zagnańsk – Kamil Piasecki – to orszak ludzi młodych, którzy stoją na progu dorosłości, poszukują i odnajdują swoje powołanie.
Na trasie przemarszu zaplanowano sceny teatralne, przygotowane przez dzieci i młodzież z Samsonowa:
– Pierwszy grzech – wąż skusi Ewę, a dalszą drogę utrudniać będą idącym liczne węże, które spróbują sprowadzić orszaki na drogę pychy.
– Dwór Heroda – królowie zostaną przez aktorów, a także licznych „dworzan Heroda” wciskających się w tłum, zaproszeni do lenistwa, zazdrości i gniewu. Mijana Gospoda to w tym roku Stanica Atamana. Właściciele Gospody zachęcą do nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, nieczystości i chciwości.
– Walka Dobra ze Złem – diabły wyjdą ze skóry, byleby tylko zatrzymać wędrujących do Stajenki. Na szczęście dobro ostatecznie zwycięży, a poszczególne Orszaki, przeszedłszy przez Bramę Anielską, dotrą do celu i złożą Pokłon Nowonarodzonemu Zbawicielowi.
Spotkanie zakończy się wspólnym śpiewem kolęd oraz ogniskiem, przy którym będzie można spróbować specjałów przygotowanych przez kucharki z Samsonowa.
Sandomierz:
Orszaki Trzech Króli, które w tym roku przejdą w wielu miejscowościach na terenie diecezji sandomierskiej połączone będą z akcją charytatywną.
– Zbierane będą środki czystości oraz słodycze dla Domu Pomocy Społecznej w Gościeradowie – poinformował ks. Tomasz Lis, rzecznik sandomierskiej Kurii Diecezjalnej.
W Sandomierzu orszaki wyjdą o godzinie 12.00. Pierwszy z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Kolumna przejdzie główną ulicą miasta tj. Mickiewicza, po drodze dołączą parafianie z kościoła św. Józefa. Druga kolumna wyruszy z kościoła św. Pawła. Pokona trasę do kościoła Ojców Dominikanów obok katedry do rynku starego miasta. Trzeci orszak zbierze się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Nadbrzeziu. Przejdzie przez most na Wiśle i ulicą Browarną dojdzie na starówkę. Wszyscy spotkają się przy figurce Matki Boskiej obok Ratusza, aby złożyć pokłon Dzieciątku Jezus. Dzieci i młodzież z ruchów i stowarzyszeń katolickich zadbają o oprawę artystyczną.
W role mędrców wcielą się członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej na czele z kasztelanem Karolem Burym. W ty roku w jednym z orszaków zadebiutuje wicemistrzyni świata w fitness sylwetkowym z Ludowego Klubu Sportowego w Sandomierzu Katarzyna Dudek.
Ks. Tomasz Lis rzecznik Kurii Diecezjalnej zachęca do udziału w orszakach Trzech Króli, ponieważ – jak stwierdził – są to największe w Polsce jasełka plenerowe łączące całe rodziny i społeczności lokalne.
– Są to wspaniałe wydarzenia, podczas których przedłużamy naszą radość z narodzenia Chrystusa i jak Trzej Królowie chcemy iść do jego szopki i złożyć dary – zarówno duchowe jak i materialne w postaci artykułów potrzebnych dla mieszkańców DPW w Gościeradowie – dodał ks. Tomasz Lis.
Orszaki Trzech Króli przejdą także w niektórych wsiach na terenie powiatu sandomierskiego m.in. w Chobrzanach i Obrazowie.
Sędziszów
W powiecie jędrzejowskim jedyny Orszak Trzech Króli odbędzie się w Sędziszowie. Wyruszy on o godz. 10.00 z trzech różnych stron miasta. Pierwsza grupa pod przewodnictwem jednego z króli, w którego wcieli się przewodniczący Rady Miejskiej Adam Mysiara wyjdzie ze skrzyżowania ulic Partyzantów i Bąkowskiej. Druga grupa na czele z radnym Zbigniewem Adamskim z ulicy Polnej od strony Sosnowca i trzecia grupa od strony Pawłowic ulicą Jędrzejowską i będzie ją prowadził radny Zbigniew Gładki. Wszystkie trzy grupy spotkają się na Rynku w Sędziszowie, aby wspólnie Orszak Trzech Króli przemaszerował do kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła.
Uroczysta Msza Święta rozpocznie się o godz. 10.30.
Skalbmierz
Po raz ósmy królewski orszak przejdzie z kolei przez Skalbmierz. Dodatkowo w parafii z tej okazji organizowany jest konkurs na najpiękniejszą gwiazdę betlejemską. Pochód prowadził będzie powóz z końmi, w którym zasiądą trzej królowie. W orszaku będzie szła również Święta Rodzina prowadząca osła. Początek o godz. 9.30 na rynku miasta.
Skarżysko
W Skarżysku Kamiennej Orszak Trzech Króli odbędzie się już po raz piąty. Głównym organizatorem wydarzenia jest Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej wraz z Rycerzami Kolumba. Początek przemarszu nastąpi o godzinie 13.30 z placu kościelnego parafii pw .św. Brata Alberta przy ulicy Spółdzielczej. Każdy z uczestników otrzyma koronę.
Następnie orszak przejdzie ulicami Spółdzielczą, Sokolą, Żeromskiego, J. Piłsudskiego, C.K. Norwida do bazyliki Ostrobramskiej. Na zakończenie w Sanktuarium nastąpi wspólne śpiewanie kolęd.
Skorzeszyce
10.00 – msza św. Następnie zgromadzeni udadzą się w orszaku na zewnątrz kościoła, śpiewając kolędy. Przed Mszą św. każdy otrzyma składaną koronę na głowę, śpiewnik z kolędami oraz naklejkę z logo Orszaku. Organizatorzy zapraszają do udziału całe rodziny, a dzieci i młodzież proszą o przebranie się w stroje aniołków, pasterzy i królów.
Słupia Nadbrzeżna
Orszak rozpocznie się na parkingu obok kościoła. Tu ustawiona zostanie szopka z wielkimi figurami. Z tego miejsca zebrani przejdą w Orszaku do świątyni. Po Mszy św. ze śpiewem kolęd przewidziany jest dalszy przemarsz ulicami miejscowości.
Starachowice
Tradycyjnie po raz VIII w Starachowicach Orszak Trzech Króli organizują Rycerze Kolumba. Patronat nad uroczystością sprawuje prezydent miasta Marek Materek i wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Uroczystości rozpocznie o godzinie 11.00 msza święta w kościele p.w. Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej.
Następnie po liturgii o godzinie 12.00 barwny orszak wyruszy z placu przy kościelnego i przejdzie ulicami Radomską do skrzyżowania z ulicą Konstytucji 3 Maja ulicą Konstytucji 3 Maja – aleją Armii Krajowej do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Zakończenie orszaku nastąpi o godzinie 14 .00 przy ustawionej na placu pod Skałkami stajence. Wszyscy uczestnicy przemarszu otrzymają śpiewniki i korony.
Na trasie barwnego korowodu Bożonarodzeniowe sceny biblijne odgrywać będą aktorzy amatorskiego teatru Team działającego przy Starachowickim Centrum Kultury.
W rolę Trzech Króli wcielą się aktorzy Wojciech Tarczoń, jako król Baltazar, Krystian Kruk, jako król Melchior i Michał Gorzelak, jako Kacper. W orszaku wezmą udział także starachowiccy seniorzy, przebrani za dworzan, a także harcerze i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy.
Staszów
W Staszowie orszaki Trzech Króli wyruszą w południe z trzech miejsc, by spotkać się w rynku miasta. Pierwsza kolumna wyjdzie z kościoła św. Barbary, druga z placu przy Zespole Szkół na ulicy Koszarowej a trzecia z ronda przy ul. Langiewicza.
W orszakach wezmą udział zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Będzie wspólne kolędowanie. Z rynku wszyscy przejdą do Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie zakończone zostaną uroczystości religijne.
Stąporków
W Stąporkowie Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz drugi. Tradycyjnie będzie to jeden duży orszak z udziałem wszystkich króli. Początek wydarzeń związanych z obchodami święta Objawienia Pańskiego rozpocznie się o godzinie 11.30 w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Stąporkowie, gdzie nauczyciele i uczniowie szkoły podstawowej nr 2 zaprezentują przygotowane jasełka. Następnie, po mszy świętej zostanie sformowany barwny orszak, który ulicami miasta przewędruje na plac przed Domem Kultury, około godziny 13.15. Jak informuje Katarzyna Sorn, dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury w Stąporkowie, w programie wydarzenie oprócz wspólnego kolędowania zaplanowano dodatkowe atrakcje.
– Na miejscu dla wszystkich uczestników orszaku przygotowaliśmy poczęstunek. W tym roku będzie to gulasz oraz gorąca herbata. Będzie można również zobaczyć żywą szopkę – podkreśla.
Tradycyjnie w Stąporkowie, w rolę królów wcielają się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Jak podkreśla Katarzyna Sorn, dzięki temu zachęcamy i propagujemy wśród młodzieży aktywny sposób spędzania święta Trzech Króli.
Suchedniów
Także w Suchedniowie Rycerze Kolumba organizują Orszak Trzech Króli. Wyruszy on o godzinie 14.30 z ulicy Kieleckiej obok stacji benzynowej. A następnie przejdzie ulicami T.Kościuszki, E. Peck, Powstańców 1863 roku, Bodzentyńską i Kościelną do kościoła parafialnego. Na godzinę 15.15 zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd w suchedniowskiej świątyni.
Szaniec
Po raz trzeci Orszak Trzech Króli zawita z kolei do podbuskiego Szańca. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.00 w kościele parafialnym. Po nabożeństwie królewski orszak przejdzie ulicami miejscowości.
Szydłów
10:45 – zbiórka w wyznaczonych miejscach:
1) Kościółek pw. Wszystkich Świętych – Król Baltazar – orszak koloru niebieskiego
2) Ruiny kościoła pw. Ducha Świętego – Król Melchior – orszak koloru zielonego
3) Synagoga – Król Kacper – orszak koloru czerwonego
11:00 – rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli – jednoczesny wymarsz Królów z orszakami
11:05 – spotkanie Trzech Króli na szydłowskim Rynku – wspólne kolędowanie,
– przejście na zamek w Szydłowie i scena z królem Herodem, scena w gospodzie,
– przejście do kościoła parafialnego, złożenie darów i pokłon przed Nowonarodzonym Zbawicielem,
– uroczysta Msza Święta.
Organizatorzy zachęcają do przebierania się w okolicznościowe stroje (królowie, pastuszkowie, aniołowie, kolędnicy itp.) lub kolory: czerwony, niebieski, zielony. Wszyscy uczestnicy Orszaku dostaną korony, naklejki, chorągiewki oraz śpiewniki.