Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS) złożyło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie przejęcia kontroli nad sędziszowską Fabryką Kotłów Sefako. Zgoda UOKiK na nabycie od funduszu MARS 95,97 proc. akcji spółki to jeden z warunków finalizacji transakcji.
14 grudnia ubiegłego roku TFS podpisało ze spółką MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA (zarządzającą funduszem MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych) przedwstępną umowę nabycia akcji Fabryki Kotłów Sefako SA z Sędziszowa. Jak wówczas podano, transakcja zostanie zamknięta po spełnieniu warunków zawieszających w postaci m.in. uzyskania zgody UOKiK.
„Szacowany termin zamknięcia transakcji to pierwszy kwartał 2018 r. TF Silesia będzie dla Sefako stabilnym inwestorem, wspierającym rozwój spółki” – podało Towarzystwo Finansowe Silesia. Wartość transakcji nie została dotąd ujawniona.
Jak wynika z czwartkowej informacji UOKiK, wniosek TFS w sprawie zamiaru przejęcia kontroli nad Sefako poprzez nabycie większościowego pakietu akcji tej firmy został w pierwszych dniach nowego roku zarejestrowany w urzędzie, a postępowanie w tej sprawie jest obecnie w toku.
Towarzystwo Finansowe Silesia jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, której głównym przedmiotem działalności jest udział w projektach restrukturyzacyjnych realizowanych głównie poprzez bezpośrednie zaangażowanie kapitałowe, udzielanie finansowania dłużnego w postaci pożyczek lub obligacji. Działalność Fabryki Kotłów Sefako koncentruje się na produkcji jednostek kotłowych znajdujących zastosowanie zarówno w energetyce zawodowej i przemysłowej, jak i w tzw. małej energetyce, np. w zakładach produkcji i przetwórstwa żywności.
Zamiar przejęcia przez Towarzystwo jednego z wiodących polskich producentów kotłów energetycznych wynika ze strategii TF Silesia – podmiotu zaangażowanego m.in. w górnictwie, energetyce i hutnictwie.
Zatrudniająca ok. 1 tys. osób sędziszowska Fabryka Kotłów Sefako należy do największych pracodawców w regionie świętokrzyskim. Jej większościowym właścicielem jest MARS Fundusz Inwestycyjny Zamknięty. Inny, obok zgody UOKiK, warunek finalizacji transakcji, to rezygnacja z prawa pierwokupu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Sefako należy do największych producentów kotłów energetycznych w Polsce. Urządzenia z sędziszowskiej fabryki są stosowane zarówno w energetyce jak i np. w przetwórniach owoców i warzyw, zakładach mięsnych, mleczarniach, browarach, ogrodnictwie czy w obiektach użyteczności publicznej. W ostatnim dziesięcioleciu spółka wyspecjalizowała się w produkcji kotłów do spalania odpadów oraz kotłów opalanych biomasą, stając się ich największym producentem w Europie. Kotły z Sędziszowa trafiają na rynki Niemiec, Danii, Francji, Finlandii, Włoch i Rosji.
Przedstawiciele TF Silesia oceniają, że Sefako ma dobre perspektywy rynkowe, prowadzące do wzrostu wartości spółki. Inwestor chce zapewnić stabilność działania i wspierać plany rozwojowe producenta kotłów, szukając także możliwości synergii ze spółkami z branż energetycznej, górniczej i hutniczej, w których zaangażowana jest Silesia.
Do grupy TF Silesia należy m.in. Walcownia Rur Silesia w Siemianowicach Śląskich, która od wielu lat współpracuje z Sefako, dostarczając sędziszowskiej fabryce rury i świadcząc rozmaite usługi. W przyszłości – po analizie rynkowej – możliwe byłoby rozszerzenie tej współpracy pod kątem odbiorców z sektora ciepłowniczego oraz firm zaplecza górniczego.
Do Sefako należą dwie spółki zależne: Centralne Biuro Konstrukcji Kotłów oraz Sędziszowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które po sfinalizowaniu transakcji znajdą się tym samym w grupie TF Silesia.
Przejęcie firmy kooperującej z energetyką jest zgodne ze strategią Silesii, zaangażowanej w wiele przedsięwzięć restrukturyzacyjnych, m.in. w górnictwie (poprzez objęcie udziałów w PGG, wsparcie JSW oraz zakup pakietu akcji koksowni Victoria), kolejnictwie (w spółce Torpol) i hutnictwie (Walcownia Rur Silesia). W ostatnich miesiącach Towarzystwo z powodzeniem zamknęło projekt na postoczniowych terenach w Szczecinie. Nabywcą udziałów w Szczecińskim Parku Przemysłowym był fundusz inwestycyjny MARS, od której teraz Silesia kupuje Sefako.