Sprzedaż Korony Kielce i Elektrowni Połaniec oraz wpisanie na listę Pomników Historii kolejnych świętokrzyskich miejsc to najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w marcu.
Opactwo Cystersów w Wąchocku i klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu są uznawane za Pomniki Historii. Rozporządzenia w sprawie nadania tytułu wręczył przedstawicielom obu zabytkowych miejsc ze Świętokrzyskiego prezydent RP Andrzej Duda.
– Ten status ma charakter przede wszystkim symboliczny, ale ta symbolika jest bardzo istotna – powiedział Andrzej Duda.
Przedstawiciele każdego z dziesięciu wyróżnionych miejsc dziękowali w bezpośredniej rozmowie prezydentowi za otrzymany tytuł. Opat Eugeniusz Augustyn z Wąchocka zaprosił przy tej okazji głowę państwa do odwiedzenia Cystersów. Superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu, ojciec Zygfryd Wiecha, przyznał po uroczystości, że otrzymany tytuł nie będzie tylko prestiżem, a wraz z nim pojawią się dodatkowe fundusze.
Wicepremier Piotr Gliński wyraził nadzieję, że w 2018 roku, w stulecie niepodległości Polski, na liście Pomników Historii znajdzie się 100 obiektów. Od środy jest ich siedemdziesiąt. Świętokrzyskie ma ich trzy, bo Święty Krzyż i Wąchock dołączyły do Kopalni Neolitycznych w Krzemionkach. Swoje wnioski przygotowują również: Zespół Pokamedulski w Rytwianach, bazylika w Wiślicy, a także zamek w Ujeździe.
Elektrownia Połaniec została sprzedana. Właścicielem jest kontrolowana przez Skarb Państwa Grupa Enea. Francuska grupa Engie Polska otrzymała 1 miliard 264 miliony złotych.
– Zakup przez Eneę Połańca zwiększa bezpieczeństwo energetyczne całego kraju – powiedział na specjalnie zwołanej z okazji sprzedaży konferencji prasowej w Warszawie minister energetyki Krzysztof Tchórzewski.
Prezes Enei Mirosław Kowalik podkreślał, że zakup Elektrowni w Połańcu, to dobra inwestycja.
Grupa Enea po przejęciu Elektrowni w Połańcu produkować będzie ponad 22 procent energii elektrycznej w Polsce. Największym producentem pozostaje także kontrolowana przez Skarb Państwa grupa PGE.
393 osoby wzięły udział w III Nocnej Drodze Krzyżowej z Kielc na Święty Krzyż. Jej uczestnicy wyruszyli z Kielc-Dąbrowy wieczorem w piątek i pokonując około 40 kilometrów, dotarli nad ranem w sobotę do klasztoru na Świętym Krzyżu. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w kościele Najświętszej Maryi Panny w Kielcach-Dąbrowie.
W nocnej wyprawie drugi raz wziął udział m.in. Łukasz Matyrys z Michowa. W rozmowie z naszym reportem powiedział, że Nocna Droga Krzyżowa wymagała dużego wyrzeczenia, gdyż trzeba było zrezygnować z codziennego komfortu. Według niego pozwala to zrozumieć osoby biedne i potrzebujące.
W trakcie blisko 11-godzinnej wędrówki wierni rozważali stacje Drogi Krzyżowej. W tym roku rozważania pt. „To nie na moje ręce, silniejszego trzeba” napisał biskup senior Kazimierz Ryczan.
Na miejscu grupa pobłogosławiona została relikwią Drzewa Krzyża Św., a następnie autokarami wróciła do Kielc. Organizatorem nocnego nabożeństwa było Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
„Obudź w sobie wiosnę” – pod takim hasłem, już po raz jedenasty, Radio Kielce wraz z dziećmi z kieleckich przedszkoli i szkół podstawowych przywoływało tę wyczekiwaną porę roku. Na ulicy Sienkiewicza odbył się happening, podczas którego dzieci zaprezentowały własnoręcznie przygotowane kolorowe Marzanny. Wraz z zaproszonymi gośćmi przegoniły zimę, wykorzystując do tego celu gwizdki, trąbki i grzechotki. Poznały też oznaki wiosny. Po obudzeniu wiosny, korowód przedszkolaków przemaszerował do Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, gdzie dzieci zostawiły kolorowe Marzanny.
W Sandomierzu uroczyście zainaugurowany został III Synod Diecezji Sandomierskiej. Jednym z jego głównych celów jest wzmacnianie wspólnoty oraz budowanie kościoła lokalnego bardziej otwartego na zmiany, zachodzące we współczesnym świecie, dotyczące społeczeństwa, rodziny i kultury. Podczas mszy inauguracyjnej homilię wygłosił biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Jak mówił – dziś potrzebny jest Kościół bardziej misyjny, poszukujący nowych dróg i metod w reakcji na przemiany społeczne. W inauguracji synodu uczestniczyli m.in. samorządowcy i parlamentarzyści z województwa świętokrzyskiego. Lider Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec wyraził nadzieję, że owocem synodu będzie pogłębienie wspólnoty i zrozumienie dla polityki prospołecznej rządu. III Synod Diecezji Sandomierskiej został zwołany z okazji przypadającej w tym roku 25. rocznicy powołania diecezji w nowych granicach.
Miejscy radni, po prawie dwugodzinnej dyskusji zgodzili się na sprzedaż 72 procent akcji spółki Korona Kielce. Były niemiecki piłkarz Dieter Burdenski chce je kupić za 3 miliony 677 tysięcy złotych. Radni wyrazili również zgodę na dofinansowanie klubu z budżetu miasta, kwotą 2,5 miliona złotych rocznie. W sumie do 2021 roku, będzie to 12,5 milionów złotych. Uchwała o zgodzie na sprzedaż udziałów została przyjęta 18 głosami za, przy 2 wstrzymujących się. Wstrzymali się radni klubu PSL: Dawid Kędziora i Jacek Wołowiec. Z kolei, uchwałę o dofinansowaniu Korony z budżetu miasta poparło 14 radnych, 4 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. Przeciwko głosował klub PO, wstrzymali się radni PSL. Umowa zobowiązuje nabywcę m.in. do zachowania nazwy „Korona Kielce”. Przez 25 lat nie można będzie także przenosić siedziby spółki.
Po głosowaniu prezydent Wojciech Lubawski powiedział, że po wcześniejszych doświadczeniach jest bardzo ostrożny z fetowaniem. Na razie jest decyzja Rady Miasta, ale najważniejsze będzie podpisanie umowy z inwestorem. Zdaniem Dariusza Kozaka, przewodniczącego Rady Miasta z PiS, radni podjęli dobrą decyzję, która powinna okazać się także dobra dla klubu i jego piłkarzy.
Radna PO Joanna Winiarska uważa, że zrobiony został duży krok do przodu, ponieważ wszystkim zależy na tym, aby Korona się rozwijała i sięgała po najwyższe trofea. Radna miała jednak wątpliwości dotyczące finansowania Korony z budżetu miasta.