Nowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, kolejne zabytki z regionu na liście Pomników Historii i tragiczny wypadek na przystanku przy ulicy Grunwaldzkiej w stolicy województwa.
Tradycyjnie w dniu Wszystkich Świętych na świętokrzyskich nekropoliach zostały odprawione nabożeństwa za zmarłych. Odbywały się także kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski uczestniczył w akcji po raz osiemnasty. Jak powiedział, to ważne, by dbać o nasze dziedzictwo. Przez ostatnie 24 lata zebrano ponad milion złotych na renowację zabytkowych pomników, dzięki czemu przeprowadzono remont ponad 350 grobowców.
Ksiądz doktor Andrzej Kaleta został nowym biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej. Dotychczas był wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów i diecezjalnym ojcem duchownym księży. Ordynariusz kielecki, biskup Jan Piotrowski, z radością przyjął nominację papieża Franciszka. Pogratulował również biskupowi nominatowi i zachęcił do modlitwy w intencji jego posługi. Nowy biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Andrzej Kaleta podkreślił, że do nowej misji podchodzi z wielką pokorą.
– Decyzja Papieża Franciszka to wielkie wyróżnienie, ale również niesamowite wyzwanie- mówi.
Biskup nominat wybrał na swoje zawołanie „Fidelitas”, czyli wierność.
Pułkownik Paweł Chabielski został oficjalnie nowym komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce. Dotychczas pełnił funkcję szefa wydziału szkolenia w jednostce. Obok zadań związanych z wyszkoleniem żołnierzy, obserwatorów, czy korespondentów wojennych pułkownik zamierza angażować jednostkę w wychowanie patriotyczne dzieci i młodzieży. Pułkownik Paweł Chabielski służy w wojsku od 1996 roku. Przez ten czas brał udział w pięciu misjach zagranicznych. Trzykrotnie wyjeżdżał do Afganistanu. Był też na misji w Iraku oraz w Republice Środkowoafrykańskiej.
Historyczne zabytki na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach i zespół staromiejski w Sandomierzu są Pomnikami Historii. Prestiżowe wyróżnienia wręczył w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej – Andrzej Duda. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz podkreślał, że nadany tytuł to zachęta, aby troszczyć się o historyczne skarby. Wcześniej tytuł Pomnika Historii w naszym regionie otrzymały: Neolityczna Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach, Opactwo Cystersów w Wąchocku oraz klasztor na Świętym Krzyżu.
Listopad był tragiczny na świętokrzyskich drogach. Trzy osoby zginęły w wypadku, między Chańczą, a Rakowem. Czołowo zderzyły się Opel Omega i Honda CRV. Dwie godziny po zderzeniu samochodów, w pobliżu miejsca wypadku doszło do kolejnej tragedii. Jadący na miejsce zdarzenia dziadek kierowcy hondy, zmarł na zawał serca. Jak poinformował Karol Macek, z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, ze wstępnych ustaleń wynika, że kierowca Opla podczas manewru wyprzedzania stracił kontrolę nad pojazdem.
Pięć osób zostało rannych, jedna z nich zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych ran – to tragiczne skutki wypadku, do którego doszło na ulicy Grunwaldzkiej w Kielcach. W przystanek autobusowy z dużą prędkością wjechał samochód terenowy marki BMW. Kobieta, która była świadkiem zdarzenia relacjonowała, że sprawca wypadku był bardzo nieodpowiedzialny.
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w sprawie korupcji Edwarda K., byłego dyrektora Sądu Okręgowego w Kielcach. CBA zatrzymało 10 osób podejrzanych o korupcję w krakowskim Sądzie Apelacyjnym. Funkcjonariusze CBA pojawili się w grudniu zeszłego roku w Sądzie Okręgowym w Kielcach. Jan Klocek, rzecznik instytucji wyjaśniał wówczas, że śledczy poprosili w oddziale finansowym o przedstawienie kilku dokumentów, które mogą mieć związek z czynnościami, prowadzonymi wobec byłego dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie.
W Staszowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Ludwika Machalskiego – „Mnicha” – założyciela i dowódcy zbrojnej organizacji niepodległościowej. Jego szczątki po 66 latach odnalazł zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który prowadził prace poszukiwawcze na cmentarzu na kieleckich Piaskach. Katarzyna Ciepiela bratanica Ludwika Machalskiego nie kryła wzruszenia. Jak mówiła – na te uroczystości długo czekała rodzina. Dodała, że Ludwik Machalski był człowiekiem radosnym i pełnym empatii.
Uroczystości pogrzebowe w staszowskim kościele miały charakter państwowy, odbyły się w asyście Wojska Polskiego. Po mszy kondukt na czele z orkiestrą dętą przeszedł na cmentarz parafialny, gdzie trumna ze szczątkami Ludwika Machalskiego została uroczyście złożona w grobie.
W Kielcach odbyła się premiera filmu „Czesław Kaczmarek. Biskup Niezłomny” w reżyserii dziennikarza TVP3 Kielce Sławomira Mazura,. biskup kielecki Jan Piotrowski podkreślił, , że rzeczywistość była bardziej okrutna, ale w filmie nie da się wszystkiego pokazać.
Podstawą scenariusza filmu stało się słuchowisko „Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa” przygotowane trzy lata temu w Radiu Kielce przez Bohdana Gumowskiego.