Pod koniec przyszłego roku rozpocznie się w Kazimierzy Wielkiej budowa odkrytego basenu termalnego z wodą mineralną o właściwościach leczniczych. Powiat uzyskał na ten cel prawie 3,5 miliona złotych unijnego dofinansowania. Teraz ubiega się o kolejne 8 milionów wsparcia na przeprowadzenie rurociągiem wody do basenu z oddalonego o kilka kilometrów odwiertu w Cudzynowicach.
Starosta kazimierski Jan Nowak uważa, że możliwości wykorzystania odkrytych przed trzema laty wód termalnych i leczniczych są nieograniczone. Zaznaczył, że do tej pory ciepłe złoża, których właścicielem jest powiat, zostały wykorzystane do ogrzewania tamtejszego Zespołu Szkół Rolniczych. Ale plany są zdecydowanie większe. Budowę basenu termalnego podzielono na dwa zadania. Pierwsze dotyczy budowy samej niecki i jej najbliższego otoczenia, drugie to budowy rurociągu, który doprowadzi do niego wodę. Obiekt stanie przy obecnej krytej pływalni przy ul. Kościuszki. Będzie miał wymiary 18 na 10 metrów. W najgłębszym miejscu będzie miał 1,3 metra głębokości.
– Obiekt będzie dużą atrakcją, a przede wszystkim spełni ważną rolę pod kątem zdrowotności. Pozwoli na rehabilitację osób, którym zaleca się kąpiele w wodach mineralnych – przekonuje starosta.
Przy basenie powstaną groty solna i jodowa, miejsca do relaksu i strefy leżakowej.
Będzie także muzeum, z eksponatami archeologicznymi i sala multimedialna. Z kolei w ramach prac przy budowie rurociągu wybudowany zostanie również odwiert chłonny, dzięki któremu zużyta woda będzie z powrotem trafiała do ziemi na tę samą głębokość, z której jest wydobywana, czyli ok. 750 metrów, a także kotłownia termalna służącej do podgrzewania wody. Jej temperatura ma wynosić ponad 30 stopni Celsjusza.
– Liczymy, że będzie to miejsce, które przyciągnie do Kazimierzy nie tylko kuracjuszy, ale również inwestorów. Podobny basen oblegany jest już w Solcu-Zdroju. Mamy nadzieję, że na kąpiele do naszego miasta będą przyjeżdżali goście z Krakowa – mówi starosta Jan Nowak.
Budowa basenu będzie kosztowała ponad 4 miliony złotych. Do współpracy nad realizacją inwestycji powiat zaprosił gminę. Oba samorządy są udziałowcami spółki Kazimierski Ośrodek Sportowy, którego częścią ma stać się basen termalny. W najbliższych dniach przedstawiciele obu samorządów spotkają się, by podpisać w tej sprawie porozumienie.
Burmistrz Adam Bodzioch tłumaczy, że samorząd gminy nie rezygnuje z planów związanych z budową własnego odwiertu. Samorząd stara się o 10 milionów złotych dofinansowania na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
– Odwiert byłby naszym dużym atutem. Rozważamy możliwość realizacji inwestycji w oparciu o model publiczno-prywatny uwzględniając w nim jako własność gminy planowany odwiert i teren inwestycyjny. Pod tym kątem już niebawem będą prowadzone rozmowy – tłumaczy Adam Bodzioch.
Na początku przyszłego roku ma być znana decyzja Ministerstwa Zdrowia, czy gminie zostanie przyznany status gminy uzdrowiskowej.