Siódmoklasiści mogą sprawdzić, jak będzie wyglądał egzamin na koniec szkoły podstawowej. Centralna Komisja egzaminacyjna opublikowała właśnie arkusze egzaminacyjne egzaminu po ósmej klasie. Pierwszy egzamin ósmoklasisty odbędzie się w kwietniu 2019 roku.
Dyrektor CKE Marcin Smolik wyjaśnia, że egzamin może być nieco trudniejszy niż ten przeprowadzany po gimnazjum ze względu na liczbę zadań otwartych. Przykładowo na egzaminie gimnazjalnym z języka polskiego zawsze były dwa zadania otwarte. „Natomiast w egzaminie ósmoklasisty tych zadań może być od pięciu do dziewięciu” – mówi Marcin Smolik.
Dyrektor dodaje, że egzamin po ósmej klasie nadal podobnie jak egzamin gimnazjalny będzie przepustką do liceum i technikum. Egzamin jest powszechny i obowiązkowy. Muszą do niego przystąpić wszyscy ósmoklasiści, ale egzamin nie ma progu zdawalności. Wynik będzie brany pod uwagę w rekrutacji do szkoły średniej. W roku szkolnym 2019/2020 wezmą w niej udział zarówno pierwsi absolwenci ośmioletniej podstawówki, jak i ostatni rocznik gimnazjum. Dla tych dwóch grup zasady rekrutacji ustalone będą oddzielnie.
Dziś opublikowane zostały arkusze z języka polskiego, języka obcego i matematyki – czyli z przedmiotów, które pojawią na egzaminie ósmoklasisty od 2019 do 2021 roku. Od 2022 roku ósmoklasiści będą musieli zdać jeszcze jeden wybrany przez siebie przedmiot.
W wyniku reformy edukacji od września obowiązuje ośmioletnia szkoła podstawowa. Nie ma już rekrutacji do gimnazjów.
Zasady oceniania egzaminu z języka polskiego
Zasady oceniania egzaminu z matematyki
Zasady oceniania egzaminu z języka angielskiego