Kolejne biblioteki w regionie dołączają do akcji „Książka na telefon”. To inicjatywa skierowana do osób starszych lub chorych, którym trudno osobiście dotrzeć do wypożyczalni po lekturę. Wystarczy zadzwonić do placówki, zamówić wybrany tytuł i czekać na jego dostarczenie. Podobną usługę wprowadziła w tym roku m. in. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Pińczowie.
Pierwszy raz, pracownicy tej biblioteki ruszyli z książkami w miasto 15 lat temu. Wtedy akcję nazwano „Obwoźną biblioteką”. Jak tłumaczy dyrektor placówki, Jolanta Opoka, pomysł postanowiono reaktywować. – Biblioteki szukają różnych sposobów, by do czytania przekonać większą liczbę osób – podkreśla dyrektor placówki.
Z pomocy pińczowskich bibliotekarek korzysta m. in. Alicja Gransort, dla której z powodu problemów z poruszaniem się, pomoc ze strony bibliotekarzy okazała się niezbędna. – Cieszę się, że mogę taką pomoc otrzymywać. Jestem stałą czytelniczką biblioteki od lat i bez czytania nie wyobrażam sobie życia – podkreśliła Alicja Gransort.
Książki pani Alicji dostarcza najczęściej Elżbieta Nowacka-Szkoła. Jak przekonuje, zapotrzebowanie na tę formy pomocy jest duże. – W większości osobom starszym, służymy również radą w doborze odpowiedniej lektury – tłumaczy bibliotekarka.
Od roku akcja prowadzona jest również przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Książki na telefon można również pożyczać w Gminnych Bibliotekach Publicznych, m. in. w Samsonowie, Nowinach i Rytwianach.