W Krzemionkach Opatowskich w Muzeum Historyczno-Archeologicznym odbyły się ekowarsztaty, podczas których dzieci wyrabiały oryginalne ozdoby choinkowe z surowców wtórnych. Beata Celebańska, edukator muzealny, prowadząca spotkanie powiedziała, że najmłodsi lubią te zajęcia, dlatego stały się one już niepisaną przedświąteczną tradycją.
Głównym materiałem były rolki po papierze toaletowym, z których można stworzyć wiele ozdób, m.in. gwiazdki, choinki i postać Mikołaja. Beata Celebańska dodaje, że ekowarsztaty związane są z rezerwatem przyrody, na terenie którego Krzemionki się znajdują, dlatego przy okazji zajęć prócz zabawy jest także edukacja. Ponadto dzieci poznały dawne świąteczne tradycje i porównywały je z obecnymi.
Do Krzemionek przyjechały Kamila i Weronika, które powiedziały, że bardzo podobają im się zajęcia. Dodają, że w domu własnoręcznie wykonują ozdoby na choinkę. Kamila pochwaliła się, że już miesiąc temu stworzyła choinkę z ryżu. Planuje także w tym roku na swoim drzewku zawiesić ozdoby wykonane z rolek po papierze toaletowym. Z kolei Weronika zaznaczyła, że takie zajęcia to dobrze spędzony czas, bo można na nich coś ciekawego stworzyć. W swoim domu wykona podobne gwiazdki.
Wszystkie stworzone ozdoby choinkowe zawisną na muzealnej choince.