Kamienna figura św. Mikołaja, stojąca przy drodze powiatowej w Nieprowicach odzyska swój dawny blask. Renowacji zabytkowego obiektu podjęło się Stowarzyszenie Mieszkańców „Nieprowice Razem”.
Mierząca ponad 3 metry figura składa się z 3 części. Na jej szczycie znajduje się stojąca rzeźba św. Mikołaja, biskupa. Poniżej oparta na czterech kolumienkach kamienna kapliczka przedstawiająca scenę ukrzyżowania. Całość oparta jest na zdobionej ok. 2-metrowej kolumnie i postumencie.
Jak informuje Władysław Podraza, prezes stowarzyszenia „Nieprowice Razem”, obiekt trafił już do renowacji. Starania o remont figury trwały od czterech lat. Mieszkańcy zbierali pieniądze na ten cel. Rzeźba była w złym stanie i groziło jej zawalenie.
W ramach prac przy renowacji figury uporządkowane zostanie również jej otoczenie. W miejscu postawione zostaną ławki, pojawi się również nowe ogrodzenie.
Józef Deszcz, mieszkaniec Nieprowic tłumaczy, że figura świętego i stojąca obok niego wiekowa lipa są stałym miejscem spotkań mieszkańców wioski. Dodaje, że nie wiadomo kiedy dokładnie figura powstała ani kto ją postawił. Najstarsi mieszkańcy twierdzą, że figura pochodzi z XVIII lub XIX wieku. Przypuszcza się, że była ufundowana jako podziękowanie za jakieś zdarzenie lub patron miał strzec okolicznych mieszkańców przed chorobami lub różnymi nieszczęściami.
– Kapliczki i figury są kulturowym bogactwem Ponidzia – ocenia z kolei regionalista Adam Ochwanowski.
Jak podkreślił, do tej pory, m.in. dzięki zaangażowaniu działaczy Ośrodka Kulturalno-Historycznego „Beldonek” udało się odrestaurować m.in. XVII-wieczną figurę przedstawiającą sceny Męki Pańskiej w Niegosławicach. To jedna z najstarszych figur na Ponidziu. Kolejna, z połowy XVII wieku w Stawiszycach czeka na remont. Adam Ochwanowski dodał, że figury św. Mikołaja należą do nielicznych w naszych regionie. Figura świętego znajduje się również na polnej drodze między Chrobrzem a Rudawą.
– Trzeba pamiętać o roli, jaką pełniły i pełnią przydrożne figury i kapliczki. Według wierzeń św. Mikołaj miał strzec mieszkańców przed wilkami. Figury to nie tylko kult świętych, ale również ich siła sprawcza, w którą mieszkańcy wierzyli – zauważył Adam Ochwanowski.
Stowarzyszenie Mieszkańców „Nieprowice Razem” uzyskało unijne dofinansowanie na renowację figury. Koszt renowacji wyniesie ponad 75 tysięcy złotych. Prace mają się zakończyć w maju przyszłego roku.