Trzy oryginalne obrazy św. brata Alberta, czyli Adama Chmielowskiego, malarza i powstańca, polskiego franciszkanina znanego z pełnego oddania ubogim i biednym ludziom, założyciela zgromadzenia albertynów i albertynek można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu. Adam Chmielowski dochodził do swojego życiowego powołania poprzez różne etapy w życiu.
Jako artysta szukał sławy, angażował się też w życie polityczne, brał udział w walkach o Sandomierz w szeregach żołnierzy Langiewicza. Jeden z prezentowanych obrazów powstał niedługo po jego duchowym przełomie około 1900 roku i przedstawia św. Franciszka – powiedział ks. Andrzej Rusak, dyrektor muzeum.
Swoją religijność św. brat Albert oparł przede wszystkim w duchu Maryjnym. Na wystawie pokazywany jest obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z 1888 roku. Postać Maryi jest na tle łuku triumfalnego, stoi na zielonym tle symbolizującym nadzieję.
Adam Chmielowski nie kończył niektórych ze swoich obrazów. Takie właśnie dzieło można również podziwiać w sandomierskim muzeum. Artysta malował go w Zakopanem specjalnie dla Marii Witkiewiczowej. Jest tam Matka Boska z Dzieciątkiem. Jej postać została namalowana w stylu krakowskim, jest pełna dostojeństwa i spokoju niczym Królowa Jadwiga – stwierdził ks. Andrzej Rusak.
Wszystkie obrazy prezentowane w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu pochodzą z kolekcji Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Krakowie.