Władze Szkoły Podstawowej w Siesławicach koło Buska-Zdroju, lokalni regionaliści i członkowie Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju chcą upamiętnić związanego z miejscowością i ziemią kielecką kpt. Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego, kapelmistrza orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, pierwszego wykonawcy i aranżera Marszu I Brygady. Upamiętnienie kapelmistrza ma być jednym z głównych elementów przyszłorocznych miejskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski urodził się w 1867 roku we wsi Udrycze nieopodal Zamościa. Po rozpoczęciu działalności muzycznej przeprowadził się do Kielc.
W 1905 r. został kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej. 10 września 1914 r. w dniu, gdy oddziały strzeleckie opuszczały Kielce, kapelmistrz Andrzej Brzuchal wraz z całą orkiestrą wstąpił w ich szeregi. Od tego dnia kielecka orkiestra i jej kapelmistrz, który przybrał pseudonim Sikorski, towarzyszyli oddziałom Józefa Piłsudskiego.
Franciszek Rusak, emerytowany nauczyciel, były dyrektor buskiego Centrum Kultury mówi, że żołnierzom najbardziej do gustu przypadł Marsz nr 10, do którego później dopisano słowa.
– Melodia spodobała się również Piłsudskiemu, który powiedział, że jest to najdumniejsza pieśń, jaką dotychczas stworzono – tłumaczy regionalista.
Motyw z Marszu 10, nazywanego również kieleckim, kpt. Brzuchal-Sikorski zapożyczył prawdopodobnie z jednej z zasłyszanych melodii marszowych w stacjonującym w Kielcach garnizonie rosyjskim, a następnie zaaranżował ją do wersji, którą znamy obecnie.
W 1930 r. kapitan Brzuchal Sikorski zamieszkał ze swoją małżonką w Siesławicach koło Buska-Zdroju. Jak przypomina Bogdan Błaszczyk, działacz społeczny z Siesławic, rok temu we wrześniu na ścianie tamtejszej Szkoły Podstawowej umieszczono tablicę poświęcona kapelmistrzowi orkiestry I Brygady Legionów Polskich.
– Kapelmistrz mieszkał w Siesławicach przez dwa lata. To wystarczyło, by wrósł w lokalną społeczność i zaszczepił w niej umiłowanie do muzyki, szczególnie pieśni patriotycznych. Brzuchal-Sikorski był również założycielem orkiestry buskiej straży pożarnej. Mieszkał w domu państwa Lotków, rodzinnym domu Władysława Paska, który postać kapelmistrza zna z opowiadań rodziców. Jak powiedział, w jego rodzinnym domu do czasów powojennych przechowywane były zapisy utworów autorstwa Brzuchali, które później trafiły do archiwalnych zbiorów Polskiego Radia.
Harcerze z Siesławic przy grobie kpt. Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego na cmentarzu w Busku-Zdroju
– Pobyt kapelmistrza w Siesławicach zaowocował wieczornymi spotkaniami w trakcie których śpiewano patriotyczne pieśni. Wielu mieszkańców brało udział przed wojną w takich patriotycznych wieczernicach – zauważył Władysław Pasek.
Kpt. Brzuchal Sikorski zmarł 2 grudnia 1931 roku. Spoczywa na cmentarzu w Busku-Zdroju. Barbara Skrzypek nauczyciel i instruktor grupy harcerskiej ze szkoły w Siesławicach podkreśla, że buszczanie nie zapomnieli o słynnym kapelmistrzu. Jego grobowiec był jednym z pierwszych odnowionych przez członków Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju, które na rzecz ratowania cmentarnych zabytków kwestuje na buskiej nekropolii od kilkunastu lat.
– Ludzie przyjeżdżają z całej Polski, by odwiedzić grób kapelmistrza. A my razem z naszymi uczniami i harcerzami staramy się, by w tym miejscu zawsze leżały kwiaty i płonęły znicze - zaznaczyła Barbara Skrzypek.
Marsz Pierwszej Brygady od 2007 roku jest oficjalną pieśnią Wojska Polskiego. Autorami tekstu byli oficerowie literaci Andrzej Hałaciński i Tadeusz Biernacki.
O kapitanie Andrzeju Brzuchalu-Sikorskim mówiliśmy w Katalogu Patriotów