Kim byli hrabiowie Łubieńscy i jaki ślad odcisnęli w historii Ostrowca można było się dowiedzieć podczas sesji naukowej zorganizowanej przez oddział PTTK im. Radwana. Spotkania z cyklu „Wielkie postacie Ziemi Ostrowieckiej” organizowane są od 2008 roku, ich bohaterami był artyści, lekarze, czy regionaliści zasłużeni dla miasta.
W tym roku organizatorzy wyłamali się z konwencji i spotkanie poświęcili wielkiemu rodowi. To właśnie Łubieńskim zawdzięcza się ufundowanie dwóch dużych zakładów fabryki wraz z przedsiębiorstwem na Klimkiewiczowie oraz cukrowni w Częstocicach.
Miało to miejsce w latach trzydziestych dziewiętnastego wieku. Obydwa zakłady w decydujący sposób przyczyniły się do rozwoju miasta, choć w granicach administracyjnych Ostrowca znalazły się dopiero w XX wieku.
Waldemar Brociek zaznaczał, że Łubieńscy mieli wielki wkład w stworzenie podwalin współczesnego miasta. I cukrownia i zakłady hutnicze dawały mieszkańcom możliwość pozyskania mieszkania, wykształcenia dzieci, czy opieki medycznej.
Jak powiedział Waldemar Brociek, gdyby nie pomysł stworzenia w Ostrowcu ośrodka przemysłowego, miasto pozostałoby na poziomie kilkutysięcznej miejscowości. Stąd pomysł na uczczenie pamięci hrabiów Łubieńskich tablicą pamiątkową. Mogłaby być umieszczona na planowanej w okolicach dawnego zakład Izbie Pamięci.
Poza wykładami sesja obejmowała także prezentację zdjęć z terenu Klimkiewiczowa i Częstocic. Ta część wzbudziła największe zainteresowanie słuchaczy, którzy przywoływali wspomnienia związane z prezentowanymi miejscami, podawali przykłady zmian w architekturze. Kolejna sesja poświęcona będzie 155. rocznicy powstania styczniowego.