Historyczne zabytki na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach i zespół staromiejski w Sandomierzu są od dzisiaj Pomnikami Historii. Wyróżnienia wręczył w Warszawie prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.
Tytułem Pomnika Historii zostało dziś uhonorowanych 12 obiektów z całej Polski. To m. in. zespół tężni uzdrowiskowych w Ciechocinku, zabytkowy zespół klasztorny w Gdańsku-Oliwie, stadnina Koni w Janowie Podlaskim, kopiec Kościuszki w Krakowie, spichlerze nad Wisłą w Grudziądzu. W tym gronie aż dwa miejsca w regionie świętokrzyskim: dawny Pałac Biskupów wraz z katedrą w Kielcach oraz historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu.
– To uroczystość, która daje szanse na realizację wielkiego zamierzenia, że na stulecie niepodległości będziemy mieli w Polsce sto pomników historii. Od dzisiaj jest ich 81- mówił do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda. Te miejsca są bardzo ważne dla budowania obrazu naszej pamięci historycznej, polskiej tradycji i kultury w ciągu 1050-lecia naszej państwowości – dodawał.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który wnioskował do prezydenta o nadanie tytułu, podkreślał, że nie było przypadku przy dokonanym wyborze. – To miejsca szczególne, wybrane i ważne dla społeczności lokalnej, ale istotne z punktu widzenia całej Polski. Wybór tych miejsc to długotrwały i profesjonalny proces, z olbrzymią starannością i bez żadnej koniunkturalności. To kultura, która świadczy o naszej tożsamości – mówił.
Tytuł dla Pałacu Biskupów odebrał dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach prof. Robert Kotowski, wyróżnienie dla Sandomierza trafiło do rąk ordynariusza diecezji sandomierskiej, biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.
Dzisiaj nagrodzone miejsca rozszerzają listę Pomników Historii w regionie świętokrzyskim. Wcześniej taki tytuł otrzymała Neolityczna Kopalnia Krzemienia w Krzemionkach koło Ostrowca, Opactwo Cystersów w Wąchocku oraz klasztor na Świętym Krzyżu.