Sandomierska starówka zostanie wpisana na listę Pomników Historii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poinformowali o tym świętokrzyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Lider struktur tej partii w regionie – poseł Krzysztof Lipiec podkreśla, że to wyraz dbałości państwa o dobro narodowe.
Wyjaśnia, że zakończona została procedura dotycząca uzyskania tego statusu. Punktem wyjścia był wniosek złożony przez biskupa sandomierskiego, dotyczący wpisania na listę pomników historii Wzgórza Katedralnego. Rada Ochrony Zabytków rozszerzyła wniosek na całą starówkę, opierając się na materiałach przygotowanych przez władze miasta.
Pomnik historii ma nosić nazwę: „Sandomierz – historyczny zespół miejski”. Obejmie w sumie kilkanaście obiektów, m. in. katedrę, kościoły św. Jakuba, św. Pawła i seminaryjny, a więc znacznie wykracza poza obręb Rynku.
Poseł Marek Kwitek uważa, że Sandomierz zasługuje na status pomnika historii, ponieważ w tym mieście, jak w soczewce skupiają się dzieje Polski. Ponadto ważne jest także zachowanie zabytków i dbałość o ich stan. Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że status pomnika historii to nie tylko prestiż, ale też większa możliwość uzyskania dotacji ministerialnych. Przy ocenie wniosków są za to przyznawane dodatkowe punkty, a resort kultury przygotowuje specjalne programy dotacyjne, wyłącznie dla pomników historii.
Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, że w minionych latach, dziedzictwo kulturowe w województwie świętokrzyskim nie było doceniane. Na liście pomników historii, pośród 70 pozycji, są teraz tylko trzy z naszego regionu: Krzemionki Opatowskie, Opactwo Cysterskie w Wąchocku oraz Klasztor wraz z Bazyliką na Świętym Krzyżu.
Sandomierski wniosek czeka teraz na podpis Prezydenta RP, podobnie jak wniosek Wzgórza Katedralnego w Kielcach wraz z Pałacem Biskupów Krakowskich.