Parowóz, który jest symbolem Sędziszowa wygląda jak nowy. Pochodząca z lat 50 XX wieku lokomotywa stoi przy ul. Dworcowej w centrum miasta. Została wypiaskowana, po czym pomalowano go na czarno, z czerwonymi elementami. Jego odnowieniem zajmowało się Stowarzyszenia Osiedla Sady w Sędziszowie.
Jak mówi Stanisław Ogonowski z tej organizacji, maszyna była mocno zaniedbana, dlatego we współpracy z kolejarzami z LHS zdecydowali się w czynie społecznym odnowić symbol Sędziszowa i kolejarzy.
– To miasto kolejarskie, dlatego musimy dbać o symbol i wizytówkę miasta – mówi burmistrz Wacław Szarek. Nie ukrywa zadowolenia z zaangażowania lokalnej społeczności. Burmistrz dodaje, że Sędziszów przez wiele lat był ważnym węzłem komunikacyjnym i w każdej rodzinie był ktoś pracujący na kolei.
Odsłonięcie parowozu zaplanowano na 6 grudnia. Z tej okazji, symbol Sędziszowa zostanie przyozdobiony iluminacją. Ponadto dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej przy parowozie ubiorą i oświetlą choinkę – informuje Stanisław Ogonowski.
Parowóz Ty 51 został zbudowany w poznańskich zakładach Cegielskiego w 1954 roku. Był wykorzystywany w Sędziszowie, Dęblinie, Bydgoszczy i Skarżysku. Przejechał ponad 1 mln. 400 tys. km. Przy ul. Dworcowej w Sędziszowie został posadowiony w 1995 roku, na 110-lecie kolei.