Przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Straży Granicznej debatowali nad legalnym zatrudnieniem. W ramach zainaugurowanej w naszym województwie kampanii „Pracuję legalnie” eksperci przedstawili swoje propozycje i wyniki badań nad zmniejszeniem negatywnych skutków funkcjonowania szarej strefy.
Zdaniem Jarosława Leśniewskiego, dyrektora Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie zdarza się, że pracodawcy świadomie łamią przepisy i nie zatrudniają legalnie pracowników, ponieważ dotychczas ewentualne kary w przypadku kontroli urzędników były bardzo niskie. Istnieje jednak szansa, że ta sytuacja wkrótce się zmieni.
– Od stycznia kary w przypadku nadużyć będą podwyższone i mogą wynosić nawet do 30 tysięcy złotych. W przypadku agencji pośrednictwa pracy, która zdecyduje się na nielegalne zatrudnienie pracowników z zagranicy kara może wynieść nawet do 100 tysięcy złotych – wyjaśnia.
Jak dodaje Jarosław Leśniewski, dotychczas maksymalną karą jaką PIP mógł nałożyć na nieuczciwego pracodawcę była grzywna w wysokości 5 tysięcy złotych.
Jak twierdzi Paweł Kaleta dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach. W tej kampanii chodzi głównie o to, aby nie poprzestać tylko na działaniach kontrolnych. Równie ważna jest edukacja i działania profilaktyczne, oraz informowanie o korzyściach płynących z legalnego zatrudnienia.
– W naszym kraju pracuje coraz więcej cudzoziemców jest ich prawie 400 tysięcy legalnie zatrudnionych. Takie zatrudnienie to nie tylko zysk dla Skarbu Państwa, ale również pracownika, który dzięki niemu jest objęty ochroną ubezpieczeniową i może korzystać z pełnego pakietu świadczeń – dodaje.
Oficjalnie w naszym województwie pracuje ponad 5 tysięcy obcokrajowców objętych ubezpieczeniem społecznym, z czego zdecydowana większość to pracownicy z Ukrainy – podkreśla dyrektor kieleckiego ZUS.
Kampania „Pracuję legalnie” w naszym województwie będzie prowadzona w latach 2017-2019. W jej ramach prowadzone będą konferencje i spotkania z ekspertami Państwowej Inspekcji Pracy, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Straży Granicznej. Powstanie także dwujęzyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w języku polskim i ukraińskim promujący legalność zatrudnienia.