6 milionów złotych chce przeznaczyć Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Resort ogłosił konkurs w tej sprawie.
Uczelnie dla seniorów nie dostaną pieniędzy bezpośrednio, bowiem o fundusze mają się starać szkoły wyższe lub organizacje pozarządowe. Jak tłumaczy Piotr Ziółkowski, szef gabinetu politycznego Jarosława Gowina, wicepremiera i ministra nauki, założeniem projektu jest zwiększenie aktywności seniorów, ale to nie jedyne zadanie.
– Wybierani są operatorzy na terenie województwa, którzy mają na celu zintegrowanie kilku Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ich zadaniem jest zaangażowanie w program przynajmniej siedem takich uczelni, z czego dwie powinny być nowe – informuje Piotr Ziółkowski.
W ubiegłorocznej edycji programu grantu nie zdobyła żadna uczelnia z Kielc. Janina Łucak, prezes Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad czasem”, ma nadzieję, że tym razem będzie inaczej. Nie ukrywa, że uczelnie dla seniorów bardzo potrzebują pieniędzy, bowiem utrzymują się za składek słuchaczy, a część zajęć jest dodatkowo płatna.
Elżbieta Iwan, prezes Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ma nadzieję, że uczelnie czy organizacje pozarządowe starające się o grant ministerstwa będą to robiły w bliskiej współpracy z uczelniami dla seniorów. Jej zdaniem dobrze się stanie, że o pieniądze nie będą musiały bezpośrednio występować Uniwersytety Trzeciego Wieku.
– Aby uzyskać dofinansowanie trzeba napisać projekt, co zajmuje ogromną ilość czasu. Później ten projekt trzeba jeszcze rozliczyć. Ktoś to musi zrobić, a my pracujemy za tak zwane „Bóg zapłać” – tłumaczy Elżbieta Iwan.
W Kielcach działają obecnie cztery Uniwersytety Trzeciego Wieku, w których uczy się około tysiąca seniorów.