Na trasie Sandomierz – Baranów Sandomierski odbywa się I Patriotyczny Rejs Wiślany. Bierze w nim udział ponad 20 osób na trzech tradycyjnych, wiślanych łodziach wykonanych z drewna. Na każdej z nich są flagi narodowe, a także flagi poszczególnych miejscowości i powiatów znajdujących się po obu stronach Wisły na trasie rejsu.
Głównym celem wydarzenia jest uczczenie Święta Niepodległości oraz symboliczne zacieranie granicy, jaką kiedyś stanowiła Wisła pomiędzy zaborem austriackim a rosyjskim, gdy Polska była w niewoli.
Główny organizator wydarzenia Stanisław Baska z partnerstwa „Napędzani Wisłą” powiedział, że 11 listopada to ważny dzień dla Polaków i warto go uczcić także na Wiśle, która powoli przestaje być kojarzona tylko z powodzią, a na nowo staje się naszą tożsamością. W I Patriotycznym Rejsie Wiślanym biorą udział osoby z różnych stron kraju, m.in. Krakowa, Zabrza, Ulanowa i Warszawy.
Jacek Marczewski ze stolicy powiedział Radiu Kielce, że przyjechał specjalnie na to wydarzenie do Sandomierza, ponieważ płynąc łączy swoją miłość do Wisły z poczuciem patriotyzmu. Dodał, że rocznica odzyskania niepodległości to piękne święto i warto je obchodzić wspólnie, w gronie znajomych czy przyjaciół uczestnicząc w różnych wydarzeniach.
Rejs jest dedykowany Wawrzyńcowi Koronie, który był rybakiem i potajemnie przeprawiał przez Wisłę do Galicji osoby uciekające przed policją carską.
– Robił to nocą, narażając własne życie. Wspominamy go dzisiaj, to dla nas ważne – powiedział Józef Wawrzyniec, prawnuczek Wawrzyńca.
Uczestnicy rejsu w drodze powrotnej z Baranowa Sandomierskiego do Sandomierza zatrzymywać się będą w kilku miejscach, m.in., w Świniarach w gminie Łoniów, Tarnobrzegu, Ciszycy i Koćmierzowie zabierając kolejne flagi na pokład. Do Sandomierza łodzie przypłyną około godziny 16.