W Warszawie są 44 publiczne szkoły podstawowe, w których działają klasy dwujęzyczne. W województwie świętokrzyskim nie ma ani jednej. Jak to zmienić? – rozmawiali dziś w Kielcach nauczyciele i samorządowcy podczas konferencji zorganizowanej przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
O swoich doświadczeniach opowiadała Beata Scelina, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 140 w Warszawie. Jak mówiła – wielu rodziców obawia się, że dziecko będzie słabiej przyswajało wiedzę na przykład z biologii wykładanej po angielsku. U niej w szkole okazało się, że tacy uczniowie zdają egzamin lepiej niż ich rówieśnicy z polskojęzycznych klas. Beata Scelina przyznaje, że nie wszystkie chętne dzieci mogą dostać się do klasy dwujęzycznej. Muszą najpierw przejść test kompetencji.
– To jest sprawdzian, gdzie nie ma słowa w języku obcym. Układają go pracownicy Instytutu Lingwistyki Stosowanej z Uniwersytetu Warszawskiego i w praktyce jest to test inteligencji. Dzięki temu w klasie dwujęzycznej zostają uczniowie, którzy mają predyspozycje językowe – tłumaczy Beata Scelina.
ŚCDN zainaugurował dziś kolejną edycję akcji „Świętokrzyskie Dwujęzyczne”. Jak mówi Jacek Wołowiec, dyrektor centrum – celem akcji jest przekonanie dyrektorów szkół i samorządowców, że warto zainwestować w klasy dwujęzyczne. Podczas dzisiejszego spotkania mogli oni poznać formalności prawne, z którymi się trzeba uporać, ale też doświadczenia innych szkół, w których takie oddziały już działają.
Do tej pory jedyną dwujęzyczną klasę w całym województwie prowadzi II Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Po angielsku wykładane są przedmioty humanistyczne. Beata Salata, dyrektor szkoły nie ukrywa, że największym problemem jest brak nauczycieli, którzy potrafią ciekawie opowiadać po angielsku o historii czy matematyce, a co najważniejsze mają uprawnienia pozwalające im uczyć w innym języku.
Z tym problemem zmaga się Bożena Potocka, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. Chce utworzyć klasę dwujęzyczną o profilu matematyczno- geograficznym. – Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie, które zgłaszają nam uczniowie. Cały czas jesteśmy na etapie planowania, bowiem mam tylko jednego nauczyciela z uprawnieniami do wykładania w języku angielskim. Brakuje mi matematyka, który również miałby taką możliwość – mówi Bożena Potocka.
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli planuje wiele szkoleń dla nauczycieli, ale też samorządowców, żeby pomóc im w tworzeniu klas dwujęzycznych. Uruchomienie takiego oddziału w Szkole Podstawowej w Stadnickiej Woli zapowiada już Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich. Klasa ma zacząć działać od września przyszłego roku.