Z okazji 500. rocznicy Reformacji w Kielcach odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem przedstawicieli 4 kościołów. Wspólne modlitewne spotkanie zorganizowała parafia ewangelicko-augsburska w Radomiu i w Kielcach. Na jej zaproszenie, kazanie wygłosił biskup rzymskokatolickiej diecezji kieleckiej Jan Piotrowski.
W homilii hierarcha podkreślał, że Bóg chce zbawić każdego człowieka. Dodał, że czasem Jego drogi są dla nas niepojęte. – Być może dopuszczając do podziału chrześcijaństwa Bóg chciał, aby chrześcijanie na nowo odkryli wartość tego, co posiadają, a co z różnych względów zostało przez nich zapomniane i zmarginalizowane – mówił biskup Jan Piotrowski.
W rozmowie z Radiem Kielce dodał, że podczas jubileuszu Reformacji najważniejsza jest wspólna modlitwa. – Gorącym życzeniem Jezusa, jak czytamy w Ewangelii, była jedność, zgodnie ze zdaniem: abyście byli jedno. Nawet jeżeli nastąpiły historyczne podziały, a z nimi podziały teologiczne i doktrynalne, to wciąż przestrzeń modlitwy jest otwarta w przyjaźni, życzliwości i wspólnym głoszeniu Słowa Bożego, które zawsze zwiastuje jakieś dobro i duchową odnowę – mówił ks. bp Jan Piotrowski.
Ks. Wojciech Rudkowski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu podkreślał, że obecność biskupa kieleckiego podczas jubileuszowego nabożeństwa miała ogromne znaczenie. – Ta rocznica oprócz odnowy Kościoła jest też pewną raną, spowodowaną rozłamem. Różni chrześcijanie i hierarchowie kościelni różnie do tego podchodzą. Cieszę się, że w Kielcach możemy przy okazji tej rocznicy nie szukać tego, co nas dzieli i nie rozdrapywać starych ran, ale przede wszystkim patrzeć w przyszłość, w to, co może nas połączyć – powiedział ks. Wojciech Rudkowski.
Z okazji jubileuszu wszyscy uczestnicy dzisiejszego nabożeństwa otrzymali wypieczone z piernika Róże Lutra. W sumie z okazji tego jubileuszu parafia upiekła ich ok. 700 – mówi Katarzyna Rudkowska, diakon w parafii ewangelicko-augsburskiej w Radomiu i w Kielcach.
Róża Lutra wywodzi się z herbu rodzinnego Lutrów. Marcin Luter pieczętował nią pisane przez siebie dokumenty. Róża ma białe płatki, wewnątrz jest czerwone serce, w którym znajduje się krzyż. Jej bogata symbolika wskazuje m.in., że wierzący osiągają usprawiedliwienie na podstawie wiary, a nie uczynków. Zielone listki wskazują, że chrześcijanie powinni wzrastać w wierze. Z kolei złoty krąg oznacza, że to co dzieje się na ziemi będzie miało swoją kontynuację w niebie.
W ramach obchodów 500-lecia Reformacji, w Kielcach zaplanowano także konferencję historyczną. Spotkanie „Reformacja w Małopolsce w starodrukach i historiografii” odbędzie się 27 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Zaprezentowane zostaną starodruki, z których wiele znajduje się w Kielcach.