W Rytwianach odbyła się promocja przewodnika po Pustelni Złotego Lasu. Wydawnictwo ukazało się z okazji obchodów 400-lecia tego miejsca. Uczestniczący w spotkaniu wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski powiedział, że rytwiańska Pustelnia to ważne miejsce na mapie naszego regionu z bogactwem dziedzictwa kulturowego i duchowego.
– Taki przewodnik na pewno będzie doskonałą pamiątką po obchodach jubileuszowych, ponieważ jest ładnie wydany i treściwy – dodał wicewojewoda.
Ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, stwierdził, że przewodnik łączy w sobie wiadomości historyczne dotyczące tego miejsca oraz współczesne. W ostatnich kilkunastu latach doszło do rewitalizacji Pustelni. Powstał tu m. in. ośrodek kontemplacyjno- relaksacyjny z miejscami noclegowymi, odbudowano dwa eremy, utworzono muzeum serialu „Czarne chmury” i galerię kamedulską, odtworzono ogrody zakonne. Miejsce to tętni życiem.
Współautorka przewodnika Katarzyna Curyło powiedziała, że zarys dziejów Pustelni Złotego Lasu zawarty w publikacji obejmuje okres od założenia klasztoru, poprzez dwa wieki bytności kamedułów w tym miejscu. Potem bardzo trudny czas zaborów, kiedy to doszło do zrujnowania obiektów poklasztornych. Dodała, że opracowując wydawnictwo opierała się na wcześniejszych tekstach m. in. konserwatorów dzieł sztuki i historyków tj. Elżbiety Graboś, Anny Sikory i Wiesława Koralewskiego.
Przewodnik zawiera zdjęcia archiwalne, na których widać zniszczone zabudowania klasztorne, kościół i poszczególne elementy jego wnętrza m. in. kryptę Radziwiłłów, kapitularz, czy kaplicę św. Romualda. W publikacji są również współczesne fotografie prezentujące potencjał tego miejsca po odbudowie.
Przewodnik ukazał się w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy.