Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu przeprowadzi badania przesiewowe dotyczące celiakii, poziomu witaminy D w organizmie człowieka i profilu lipidowego mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Zgodę na realizację projektów badawczych wydała dziś Komisja Bioetyczna.
Wszystkie badania rozpoczną się na przełomie 2017 i 2018 roku. Analizy dotyczące cholesterolu i witaminy D potrwają nawet 10 lat. Przebadanych zostanie w tym czasie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców województwa. Będzie to zależało także od liczby chętnych do udziału w badaniach.
Zostaną one zaproponowane pacjentom poradni Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Szpitala w Czerwonej Górze oraz honorowym krwiodawcom z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach – mówi Michał Piast, dyrektor RCNT. Badanie pozwoli ustalić poziomy niedoborów witaminy D u mieszkańców województwa. Z badań prowadzonych kilka lat temu na niewielkiej próbie wynika, że takie niedobory występują. Z kolei lipidogram pozwoli zbadać tzw. dobry i zły cholesterol, określany medycznie jako HDL i LDL. To będzie ważne w profilaktyce chorób układu krwionośnego, szczególnie chorób serca.
Z kolei badanie w kierunku celiakii, czyli coraz częściej spotykanej nietolerancji glutenu, która dotyka głównie małe dzieci potrwa dwa lata. Będzie prowadzone wśród minimum tysiąca dzieci z województwa. Centrum nawiąże współpracę z kilkunastoma szkołami i przedszkolami. Już zgłosiło się 10 zainteresowanych placówek z powiatów kieleckiego i jędrzejowskiego – mówi Michał Piast.
W tych szkołach pracownicy RCNT będą spotykać się z rodzicami dzieci i wyjaśniać im cel i znaczenie badań. Jeśli rodzic zgodzi się, by jego dziecko oddało krew na badania, otrzyma też informację o tym, czy jego syn lub córka są narażeni na celiakię, lub czy nie występuje ona w utajonej postaci.
W tym roku Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne zamierza zakupić wszystkie niezbędne odczynniki do prowadzenia badań i ustalić szczegóły z placówkami, które są partnerami projektów, np. szpitalami. Badania mają pomóc ustalić przyczyny poszczególnych problemów zdrowotnych i pomóc w odpowiedniej profilaktyce. Wiedza uzyskana podczas badań będzie też wsparciem dla lekarzy w procesie leczenia.