Biskup kielecki Jan Piotrowski wydał instrukcję dotyczącą spraw porządkowych na wszystkich cmentarzach parafialnych w diecezji kieleckiej. Dokument ma ujednolicić sprawy dotyczące pochówków oraz właściwego i sprawiedliwego zarządzania nekropoliami w diecezji. Zgodnie z nim, do lipca przyszłego roku, każda parafia ma przedstawić w kurii do akceptacji regulamin swojego cmentarza. Dotąd wiele z nich nie miało nawet ksiąg cmentarnych, których prowadzenie jest wymogiem prawnym.
Dokument wydany przez biskupa reguluje też kto ma prawo do pochówku i dysponowania grobem. – To pozwoli uniknąć konfliktowych sytuacji między członkami poszczególnych rodzin – mówi ks. Marcin Rokita, dyrektor ekonomiczny diecezji kieleckiej.
Zdarzało się, że ktoś miał pretensje do proboszcza np. o to, że w grobie jego rodziców, siostrzeńcy pochowali jego brata, podczas gdy nie byli dysponentami grobu. Deklaracje mają pozwolić na uniknięcie takich sytuacji.
Instrukcja przypomina też, że każdy sam odpowiada za ewentualne ubezpieczenie grobu bliskich. Odszkodowanie od parafii można uzyskać tylko w przypadku, jeśli pomnik zostanie zniszczony w wyniku zaniedbań w zarządzaniu cmentarzem. Odtąd trzeba będzie też mieć zgodę zarządcy na zamontowanie np. ławki lub donicy przy grobie swoich bliskich.
Instrukcja mówi też o 3 rodzajach opłat, które może pobierać parafia: za udostępnienie miejsca pod grób, na utrzymanie infrastruktury cmentarza oraz tzw. prolongatę pobieraną po 20 latach, ale nie od grobów murowanych.
– Zwykle te dwie ostatnie opłaty są przez proboszczów traktowane jako jedna, bo mają takie samo przeznaczenie – dodaje ks. Marcin Rokita.
Pieniądze są przeznaczane przede wszystkim na pokrycie kosztu składowania i wywozu śmieci, opłaty za wodę i energię elektryczną, utrzymanie alejek we właściwym stanie technicznym, w tym remonty, odśnieżanie, a także wynagrodzenia dla pracowników cmentarnych. Te koszty, a zarazem opłaty cmentarne są inne w dużym mieście i w małych wioskach.
– Chciałbym podkreślić, że te pieniądze nie trafiają do budżetu proboszcza lub zarządzających cmentarzem, ale są w całości przeznaczane na bieżące utrzymanie – podkreśla ks. Marcin Rokita.
Zgodnie z instrukcją wydaną przez biskupa kieleckiego, wszystkie opłaty cmentarne ustali proboszcz wspólnie z radą parafialną. Kwoty muszą być podane w regulaminie, który będzie zatwierdzony przez kurię diecezjalną i powszechnie dostępny.
Obecnie opłata pobierana raz na 20 lat przez parafie wynosi od 300 złotych w niewielkich miejscowościach do ok. 2 tysięcy złotych w dużych miastach. Dla porównania, na cmentarzu komunalnym w Cedzynie, za wykup miejsca na grób dla jednej osoby dorosłej płaci się 1350 zł, a za przedłużenie korzystania z miejsca po 20 latach opłata wynosi 800 złotych.
Instrukcja biskupa kieleckiego w sprawie zarządzania cmentarzami parafialnymi powstała na podstawie obowiązujących w Polsce: ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 roku oraz późniejszych rozporządzeń, a także Konkordatu i prawa kanonicznego.