Na cmentarzach w województwie świętokrzyskim dobiegają końca prace porządkowe. Zarządcy nekropolii przygotowali w tym roku szereg ułatwień dla osób odwiedzających groby.
KielceProwadzenie prac porządkowych na kieleckich nekropoliach utrudniają w tym roku obficie spadające liście. Przy deszczowej aurze uprzątnięcie cmentarzy staje się wyjątkowo trudne.
Zarządcy cmentarzy apelują więc do mieszkańców o pomoc w usuwaniu liści. Przed bramami Cmentarza Starego i Nowego pozostawionych będzie 500 worków foliowych, które pomogą w zebraniu z grobu liści i wypalonych zniczy i wyniesienie śmieci do kontenerów na odpady.
– Usuwamy liście przez cały czas, ale pracy jest wciąż bardzo dużo, szczególnie przy grobowcach zabytkowych, które mają swoich właścicieli. Przyda się każda pomoc, osoby chcące udzielić nam wsparcia przy sprzątaniu cmentarza mogą się do nas zgłosić od zaraz (telefon 41-344 63 07) – informuje Jan Wzorek, kierownik cmentarzy katolickich w Kielcach.
Obecnie ustawiono już dodatkowe pojemniki na śmieci, które zlokalizować można przy bramach cmentarnych. W tym roku zmieniono nawierzchnię w okolicy wejść na nekropolie. Będzie się można poruszać alejkami wyłożonymi kostką brukową.
Zmiany szykują się również na innych cmentarzach. Dariusz Taborek, kierownik cmentarzy miejskich poinformował, że w tym roku przy punktach poboru wody zostało zamontowanych 20 stojaków na konewki, aby osoby odwiedzające groby nie musiały dźwigać ze sobą baniaków i innych pojemników. Dodatkowo na Cmentarzu Komunalnym I przy ulicy Kwasa oraz Cmentarzu Komunalnym II przy ulicy Ściegiennego będą dostawione kolejne kontenery na odpady. Pojawią się one również na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie.
Busko – Zdrój
W Busku-Zdroju na cmentarzu parafialnym i komunalnym przy ul. Langiewicza przed Świętem Zmarłych dostawiono na śmieci dwa dodatkowe kontenery. Łącznie ze stacjonarnym śmietnikiem na terenie nekropolii są cztery miejsca, gdzie mieszkańcy mogą zostawiać nieczystości. Jak poinformował Janusz Słabowski z miejskiego ratusza, służby porządkowe opróżniają kontenery przynajmniej dwa razy dziennie. Wzmożony ruch w okolicach cmentarza zarządzający obiektem obserwują już od tygodnia.
Do dyspozycji mieszkańców jest jeden punkt poboru wody i toalety przenośne.
Elementy dekoracyjne grobów mieszkańcy i goście mogą zakupić w trzech stałych miejscach i na tymczasowych stoiskach rozłożonych wokół cmentarza.
Jędrzejów
Prace porządkowe dobiegają też końca na Cmentarzu Św. Trójcy w Jędrzejowie. Jak informuje Franciszek Michalak, prowadzący prace porządkowe w nekropolii, codziennie jeden samochód śmieci wywożony jest na wysypisko śmieci do Potoka Małego.
Ponadto wyciętych zostało kilka drzew, które stanowiły zagrożenie dla grobowców. Uzupełnione zostały ubytki w asfaltowych alejkach, na których wiosną przyszłego roku położona zostanie kostka. Na cmentarzu przygotowano 20 pojemników na śmieci, które ustawione są w siedmiu miejscach.
Kazimierza Wielka
Wierni porządkujący groby swoich bliskich na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej mogą składać śmieci w trzech wyznaczonych na terenie nekropolii miejscach. Parafia nie zdecydowała się na podstawienie dodatkowych kontenerów – poinformował proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Janusz Mularz.
Na terenie cmentarza znajdują się trzy punkty poboru wody. Można ją czerpać ręcznie ze studni. Parafia planuje w kolejnym roku wykonać przyłącze kanalizacyjne, wybudować toalety i powiększyć znajdującą się w centrum cmentarza kaplicę.
Do dyspozycji wiernych jest parking wzdłuż ulicy Sienkiewicza i Koszyckiej, na której dobiegają końca prace remontowe.
Końskie
Cmentarz w Końskich w ostatnim czasie powiększył się dwukrotnie. Do funkcjonującej ośmiohektarowej nekropolii został dokupiony plac liczący kolejne osiem hektarów. Wymaga on jeszcze przygotowania na cele pochówków. To jedyny działający na terenie miasta cmentarz. Nie ustawiono tu dodatkowych kontenerów na śmieci, ale znacznie zwiększyła się częstotliwość ich wywozu. Standardowo pojemniki opróżnia się 3 razy dziennie, a w okresie Wszystkich Świętych każdy kontener wywożony jest 10 – 15 razy. Do tej obsługi wykorzystywane są cztery samochody. Trzy dni przed świętami dostawione zostaną 4 toalety. Przez cały rok można też w kilku punktach korzystać z bieżącej wody.
Ostrowiec Świętokrzyski
W Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonują dwa cmentarze. Komunalny przy ulicy Długiej i parafialny przy Denkowskiej, tym zarządza parafia Świętego Michała. Cmentarz komunalny, prowadzony przez Zakład Usług Pogrzebowych. Jest największą nekropolia w Ostrowcu. W okresie przedświątecznym ustawione są tu dodatkowe kontenery na śmieci. W obrębie cmentarza będzie ich jeszcze o pięć więcej. W kilku miejscach można korzystać z wody, która jest dostępna przez cały rok. Obok budynku Zakładu Usług Pogrzebowych na stałe funkcjonują dwie toalety publiczne, w okresie końca października i początku listopada dostawianych jest 5 – 6 toalet typu toi-toi. Dodatkowe pojemniki na odpady staną także na cmentarzu przy ulicy Denkowkiej. Jak informuje proboszcz parafii Jan Sarwa, dwa kontenery staną przy głównej bramie i przy wejściu od strony Urzędu Skarbowego. Przez cały rok przy cmentarzu denkowskim nie funkcjonują toalety, ale na czas świąt zostaną ustawione punkty higieniczne. W ostatnim czasie prace porządkowe obejmowały tu usuwanie skutków huraganu Ksawery, który połamał wiele drzew i zniszczył kilka nagrobków.
OpatówCmentarz w Opatowie prowadzi parafia kolegiacka pod wezwaniem Świętego Marcina. Nekropolia obejmuje około ośmiu tysięcy nagrobków i obsługuje dwie parafie. Tu również wierni odwiedzający groby bliskich mogą liczyć na dodatkowe kontenery ustawione przy wejściu na cmentarz. Dwa małe, zostały zamienione na jeden, dziesięciokrotnie większy. Dzikie wysypiska na terenie cmentarza oraz jesienne liście na bieżąco pomaga sprzątać Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Opatowie. Do dyspozycji jest także woda. Hydrant znajduje się blisko wejścia na cmentarz. Grobami żołnierzy opiekuje się Urząd Miasta i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Znicze, które wkrótce pojawią się na zapomnianych grobach, zbierają także wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jałowęsach.
Sandomierz
W Sandomierzu na Cmentarzu Komunalnym ze względu na przygotowania do Wszystkich Świętych ilość kontenerów zostanie zwiększona. Zwykle jest ich siedem, a będzie ustawionych dziesięć. Zostaną dostawione pod koniec tego tygodnia. Częstotliwość wywozu śmieci zależy od potrzeb i realizowana jest na bieżąco – zapewnia Katarzyna Lipiec z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Sandomierzu. Przed 1 listopada pojawi się również dodatkowa toaleta. Sprzątanie alejek i grabienie liści odbywać się będzie systematycznie do 31 października.
Na cmentarzu katedralnym osoby sprzątające groby swoich bliskich mają zapewniony dostęp do wody i tak będzie do pierwszych mrozów. Pod koniec października w kontenerach przybywa śmieci, dlatego jest ich więcej, w ciągu najbliższych dwóch tygodni wywożone będą cztery kontenery tygodniowo, a zwykle jest to jeden kontener w miesiącu – poinformował ks. Jerzy Dąbek, proboszcz parafii św. Józefa, która administruje cmentarzem katedralnym.
Na cmentarzu świętopawelskim w związku z przygotowaniami do Wszystkich Świętych dostawiony został dodatkowy kontener. jest ich więc obecnie dwa. Zamówiona została przenośna toaleta, która zostanie zainstalowana na cmentarzu w najbliższych dniach – poinformował ks. Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii św.Pawła.
Osoby odwiedzające groby swoich bliskich na cmentarzu świętopawelskim w Sandomierzu muszą liczyć się w tym roku z utrudnieniami, które wynikają z remontu chodnika na ul. Staromiejskiej.
Sędziszów
Dobiegają końca także prace porządkowe na cmentarzu parafialnym kościoła św. Piotra i Pawła w Sędziszowie. Aby na cmentarzu utrzymać porządek, śmieci i stare wypalone znicze wywożone są codziennie. Dwa duże kontenery na śmieci postawione są przy wejściach głównych na starą i nową część cmentarza.
Skarżysko – Kamienna
Na największej skarżyskiej nekropoli cmentarzu komunalnym na osiedlu Łyżwy także trwają prace porządkowe. Wierni sprzątają groby najbliższych, natomiast służby komunalne porządkują alejki i wywożą śmieci.
Jak poinformował Andrzej Babczyk, kierownik cmentarza komunalnego z tej racji ustawione dwa dodatkowe kontenery na śmieci.
Podobnie sytuacja wygląda na cmentarzu parafialnym św. Józefa w Skarżysku Zachodnim. Tam tez planowane są dodatkowe kontenery.
Starachowice
Na Starachowickich nekropoliach kontenery ze śmieciami są wywożone na bieżąco. Zarządcy cmentarzy nie planują podstawiania dodatkowych kontenerów. Korzystać można z sanitariatów, a także ujęć wody w celu mycia nagrobków i podlewania kwiatów.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej rozpoczęli już wzmożone kontrole i obserwacje terenów starachowickich cmentarzy. Zwracają uwagę, aby w trakcie porządkowania grobów, nie pozostawiać torebek czy saszetek bez opieki, ponieważ mogą się one stać łatwym łupem złodziei.
W wypadku zauważenia jakiegokolwiek przypadku zakłócania porządku na terenie cmentarza, proszą o jak najszybszy kontakt telefoniczny z dyżurnym Straży Miejskiej pod telefonem 41274-62-66.
Staszów
Na staszowskich cmentarzach w związku z przygotowaniami do dnia Wszystkich Świętych zwiększyła się częstotliwość wywożenia śmieci. Kontenerów jest tyle samo, ale opróżniane są codziennie, a nie jak zwykle raz na tydzień. Dotyczy to zarówno cmentarza komunalnego jak i parafialnego – poinformował Tomasz Węcisz z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Staszowie. Dodał, że przez 1 listopada na cmentarzu komunalnym postawione będą dwie dodatkowe toalety typu toi-toi, z których będą korzystać także odwiedzający znajdujący się po sąsiedzku cmentarz parafialny. Mieszkańcy porządkujący groby swoich bliskich maja dostęp do bieżącej wody, trwa sprzątanie cmentarnych alejek, które potrwa do końca tygodnia.
Suchedniów
Na terenie nekropoli znajdują się trzy ujęcia wody. Jak poinformował proboszcz parafii Suchedniowie ks. Marek Migocki śmieci z dwóch kontenerów znajdujących się przy cmentarzu są na bieżąco wywożone, więc nie ma w planach postawienia dodatkowych kontenerów. Jak co roku, na odnowę suchedniowskich nagrobków kwestować będą członkowie Towarzystwa Przyjaciół Suchedniowa ,Radni Rady Miejskiej i wolontariusze.
Włoszczowa
Włoszczowa dysponuje dwoma cmentarzami. Jednym z nich zarządza Zakład Usług Komunalnych. Ta jednostka zajmuje się też wywozem śmieci z cmentarza parafialnego. Jak poinformował kierownik Zakładu Marian Pękala na czas Święta Zmarłych dostawiane są kontenery na śmieci, zwiększa się także częstotliwość ich opróżniania. Na obu nekropoliach można korzystać z wody i toalet przy kaplicy pogrzebowej, a konieczne prace porządkowe prowadzone są na bieżąco.
Wodzisław
W Wodzisławiu cmentarz na bieżąco jest sprzątany i przygotowywany na dzień Wszystkich Świętych. Trawa jest skoszona, jest pozamiatane i codziennie sprzątane jest szkło oraz plastiki.
W okolicy rzeczki ustawiony jest jeden kontener, gdzie można wrzucać śmieci. Przy wejściu na cmentarz znajduje się kran, skąd można pobierać wodę. Na ternie cmentarza jest również WC.