Przesiewowe badania populacyjne w zakresie celiakii, czyli choroby charakteryzującej się trwałą nietolerancją glutenu w organizmie człowieka, zamierza prowadzić Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu wraz z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach.
Jak informuje Michał Piast, dyrektor centrum, celiakia jest chorobą o podłożu genetycznym, natomiast bardzo często mylona jest z alergią.
– U osób chorych dochodzi do zaniku kosmków jelitowych, czyli wypustek w jelicie, które odpowiadają za wchłanianie pokarmu. Tym głównym powodem, który wpływa na rozwój celiakii jest gluten, czyli związek występujący przede wszystkim w zbożach. Jego długotrwałe dostarczanie do organizmu osoby chorej prowadzi do licznych zaburzeń ze strony układu pokarmowego – wyjaśnia Michał Piast.
Powikłaniami po nieleczonej celiaklii, oprócz zaburzenia wchłaniania są: osteoporoza, zaburzenia płodności, niskorosłość, anemia niedoboru żelaza, zaburzenia neurologiczne, czy psychiczne.
Jak dodaje Michał Piast, celiakia inaczej nazywana chorobą trzewną, występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Może się ujawnić w każdym wieku, zarówno wkrótce po wprowadzeniu glutenu do diety dziecka, jak i również podczas dorastania, ciąży, czy długiego stresu.
– Celiakia jest dosyć kłopotliwą chorobą do zdiagnozowania, dlatego chcemy ją badać metodami biologii molekularnej, by mieć pewność do diagnozy. Chcemy przebadać około tysiąca dzieci w wieku szkolnym. Badania będą polegały na oznaczeniu stężenia specyficznych przeciwciał, które występują w organizmie osoby, u której choroba trzewna się rozwinie lub się rozwinęła. Jeśli otrzymamy zgodę komisji bioetycznej, badania rozpoczniemy na przełomie tego i przyszłego roku – dodaje Michał Piast. Decyzja komisji bioetycznej powinna być znana za kilkanaście dni.
Wyniki badań przydatne będą dla pediatrów, a także dla rodziców zbadanych dzieci. Po zakończeniu projektu będzie także wiadomo, jak rozwija się celiakia i jakie czynniki mają z tym związek w naszym województwie.
W Polsce nie ma krajowego rejestru osób chorych na celiakię, stąd całkowita liczba cierpiących na chorobę trzewną nie jest znana.