W ciągu najbliższych trzech lat województwo świętokrzyskie zrealizuje pilotażowe projekty, które mają wpłynąć na rozwój naszego regionu oraz być wzorem dla Unii Europejskiej. To efekt trwającej od kwietnia ubiegłego roku współpracy z Komisją Europejską, Ministerstwem Rozwoju i Bankiem Światowym.
Międzynarodowe instytucje wskazały, że w Świętokrzyskiem należy usprawnić, m.in. szkolnictwo zawodowe, profesjonalne doradztwo dla firm oraz planowanie przestrzenne. W związku z tym powstanie, m. in., modelowy schemat kształcenia zawodowego, który będzie rekomendowany do wdrażania w innych regionach kraju i Unii Europejskiej.
Modele, które będą testowane przez dwa lata, opracują konsorcja złożone np. ze szkół, firm i organizacji pracodawców. Każdy model musi być zgodny z podstawowymi założeniami, według których uczeń odbędzie przynajmniej 40 proc. zajęć w zakładzie pracy. Będzie też otrzymywał stypendium, a pracodawca dostanie pieniądze na wyposażenie stanowiska dla ucznia i opiekę nad nim.
– Na koniec sprawdzone zostaną efekty, np. czy uczeń po zakończeniu edukacji poradzi sobie na rynku pracy mówi – Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej w urzędzie marszałkowskim.
W konkursie o unijne granty mogą brać wszystkie szkoły zawodowe, ale dodatkową punktację otrzymają placówki kształcące w obszarze metalurgii, odlewnictwa i maszyn. Bank Światowy zdiagnozował, że są to obszary, w których najbardziej brakuje dobrze wykształconych kadr.
Kolejnym projektem, na który województwo przeznaczy ok. 50 milionów złotych będzie wsparcie profesjonalnego doradztwa dla małych i średnich firm. Zgodnie z założeniem, przedsiębiorca będzie wskazywał u kogo chce zamówić np. strategię wejścia na zagraniczny rynek. Urząd marszałkowski zrefunduje koszty, jeśli zostaną przedstawione konkretne efekty współpracy. Nowością będzie wsparcie planowania przestrzennego w miastach, z uwzględnieniem terenów inwestycyjnych i potrzeb przedsiębiorców.
– W pilotażowym projekcie wezmą udział Kielce i Staszów – zapowiada Grzegorz Orawiec.
W obu miastach będą testowane różne rozwiązania. Dzięki wypracowanym modelom inne samorządy po 2021 roku będą mogły pozyskiwać pieniądze unijne na drogie plany zagospodarowania przestrzennego.
Pieniądze na realizację pilotażowych projektów będą pochodzić z krajowych i regionalnych pieniędzy unijnych.
Jutro (24.10) w Sandomierzu rozpocznie się podsumowanie dotychczasowej współpracy województwa świętokrzyskiego z Komisją Europejską, Bankiem Światowym i Ministerstwem Rozwoju. W dwudniowej konferencji wezmą udział m.in. przedstawiciele ministerstwa rozwoju regionalnego, dyrektor generalny ds. polityki regionalnej w Komisji Europejskiej, przedstawiciele Banku Światowego oraz władze województw a świętokrzyskiego i podkarpackiego. Konferencja rozpocznie się o godzinie 10 na Zamku Królewskim w Sandomierzu.