11 projektów związanych z rozwojem turystyki w województwie świętokrzyskim otrzyma unijne wsparcie. Zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził wybór projektów o łącznej wartości 88 milionów złotych. Dotacje wyniosą ponad 53 miliony złotych.
11 projektów związanych z rozwojem turystyki w województwie świętokrzyskim otrzyma unijne wsparcie. Zarząd województwa świętokrzyskiego zatwierdził wybór projektów o łącznej wartości 88 milionów złotych. Dotacje wyniosą ponad 53 miliony złotych.
Pieniądze otrzyma m.in. Geopark Kielce na rozbudowę Ogrodu Botanicznego i gmina Chęciny na utworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance. Miejscowość słynęła z wydobywania rud miedzi.
– Nowe atrakcje dla turystów powstaną w Sztolni „Teresa” – mówi Robert Jaworski, burmistrz Chęcin.
Udostępnione zostaną podziemne trasy turystyczne w ciągu chodnika o długości kilkuset metrów. Powstanie ścieżka edukacyjna, gdzie będzie można poznać miejscową przyrodę i dowiedzieć się jak wyglądało dawne górnictwo. Odrestaurowana i oświetlona zostanie także jedyna w regionie wieża górnicza.
Z kolei w Nowej Słupi rozbudowane zostanie Muzeum Starożytnego Hutnictwa. W planach jest sześciokrotne powiększenie powierzchni budynku i stworzenie nowoczesnej ekspozycji, wykorzystującej rozwiązania multimedialne. Muzeum powstało w 1960 roku w związku z odkryciami prof. Mieczysława Radwana i prof. Kazimierza Bielenina.
– Ekspozycja nie zmieniła się od prawie 40 lat, a budynek wymaga natychmiastowego remontu. Nowa ekspozycja zostałaby podzielona na działy tematyczne związane m.in. z osadnictwem i procesem wytopu żelaza w Górach Świętokrzyskich. Wykorzystane zostaną hologramy i wirtualna rzeczywistość – mówi Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.
Na przykład siadając wokół stanowiska archeologicznego i zakładając okulary VR będzie można obejrzeć film stając się uczestnikiem procesu wytopu żelaza sprzed ponad dwóch tysięcy lat. Obok pojawią się pracujący hutnicy i dymiące piece. Natomiast przed wejściem do muzeum ma powstać podświetlana fontanna z iluminacją nawiązującą do dymarek.
Wsparcie otrzymają też projekty prywatnych przedsiębiorców, m.in. potomka Henryka Sienkiewicza. Jak informowaliśmy, planuje on stworzenie w Oblęgorku parku tematycznego, poświęconego twórczości Henryka Sienkiewicza. Inwestycja ma powstać na 6 hektarach łąk i lasów, położonych w sąsiedztwie pałacyku pisarza. Będzie można tam zobaczyć m.in. baobab, w którym przebywał Staś i Nel z powieści „W pustyni i w puszczy” oraz grotę Horpyny z „Ogniem i mieczem”. Na zwiedzających będą też czekać przewodnicy przebrani w stroje z epok opisywanych przez Henryka Sienkiewicza.
– Atrakcja będzie skierowana do wszystkich turystów, ale w szczególności do dzieci, które aktualnie poznają powieści pisarza w szkole. Park będzie się składał z 3 krain – mówi Michał Sienkiewicz, praprawnuk Henryka.
Pierwsza byłaby poświęcona „W pustyni i w puszczy”, druga związana z Trylogią, a trzecia o nazwie „Świat Sienkiewicza” ma pokazywać, jak żył pisarz w Oblęgorku, czym zajmował się poza pisaniem oraz jak wyglądał Oblęgorek w tamtych czasach.
Urząd marszałkowski przyznał pieniądze w ramach regionalnego konkursu związanego z rozwojem potencjału endogenicznego. Zainteresowanie programem było tak duże, że kwota projektów, które wpłynęły na konkurs dziesięciokrotnie przewyższyła pulę pieniędzy do rozdania.
Lista projektów wybranych do dofinansowania:
- Gmina Busko Zdrój: „Wzrost gospodarczy uzdrowiska poprzez rozwój potencjału endogenicznego i zwiększenie dostępu do zasobów naturalnych-Rodzinny Park Zdrowia w Busku-Zdroju”
- Gmina Sandomierz: „Podniesienie atrakcyjności turystycznej Sandomierza poprzez wykorzystanie potencjałów endogenicznych”
- Nowa Słupia: „Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi wraz z zagospodarowaniem terenu przestrzeni z dostosowaniem do prowadzenia działalności kulturalnej”. Przeczytaj więcej: post-53809
- Powiat opatowski: „Budowa infrastruktury do wykonywania zadań z zakresu kultury, turystyki i rekreacji w powiecie opatowskim”
- Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A.: „Uzdrowiskowa Wieża Ciśnień Busko-Zdrój”. Przeczytaj więcej: pl/post-55330
- Gmina Chęciny: „Utworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance”
- Gmina Kielce/ Geopark Kielce: „Rozbudowa Ogrodu Botanicznego w Kielcach w oparciu o endogeniczne zasoby dziedzictwa naturalnego”. Przeczytaj więcej: pl/post-60948
- Michał Sienkiewicz CONLOG: „Stworzenie przez firmę Michał Sienkiewicz Conlog, Sienkiewiczówka nowego pakietu usług turystycznych poprzez budowę obiektu noclegowego-hostelu oraz utworzenie parku tematycznego pn. Krainy Henryka Sienkiewicza – jako sposób na rozwój potencjału endogenicznego gminy Strawczyn. Przeczytaj więcej: pl/post-55024
- Powiat kazimierski: „Wykorzystanie potencjału endogenicznego Powiatu Kazimierskiego przez budowę odkrytego basenu mineralnego”. Przeczytaj więcej: post-52227
- Mellow Yellow Consulting Marcin Mazur: „Budowa centrum turystyki i kultury rowerowej w miejscowości Święta Katarzyna”
- 11. Województwo świętokrzyskie – Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych: „Stacja Hajdaszek – Kolejowy Skansen”. Przeczytaj więcej:post-53765