W województwie świętokrzyskim około 70% zgłoszeń na alarmowy numer 112 jest nieuzasadnionych. Piotr Mamla zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach informuje, że wszystkie fałszywe alarmy mogą uniemożliwić udzielenie na czas pomocy dla osób, które faktycznie jej potrzebują.
W przypadkach, gdy dzwoniący chcą jedynie uzyskać jakieś informacje dyżurni w miarę możliwości starają się ich udzielać. Jednak część zgłoszeń to uporczywe blokowanie linii alarmowej. Piotr Mamla dodaje, że tego typu informacje przekazywane są policji, która stara się podejmować dalsze kroki.
Zgodnie z podpisaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawą za celowe i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999 grozi kara aresztu lub grzywna w wysokości 1,5 tys. zł. Zmiany w prawie mają ograniczyć liczbę nieuzasadnionych telefonów.
Dziś na temat znaczenia numeru 112 Agata Wojtyszek wojewoda świętokrzyski, rozmawiała z dziećmi z kieleckiego przedszkola nr 16. Podkreśliła, że nawet dziecko w wieku przedszkolnym dzwoniąc pod numer 112 może uratować komuś życie. Zaznaczyła, że im wcześniej dzieci będą zdobywać tego typu informacje, tym łatwiej będzie im reagować w sytuacjach trudnych.
Przedszkolaki wzięły udział w praktycznym pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zwiedziły również Centrum Powiadamiania Ratunkowego i zapoznały się z pracą operatorów numerów alarmowych. Dowiedziały się też, w jakich sytuacjach należy dzwonić na numer alarmowy 112 i jak trzeba przeprowadzić rozmowę.