Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Nowe święto państwowe będzie obchodzone 12 lipca. Dzień ten był początkiem pacyfikacji wsi Michniów w woj. świętokrzyskim, której dokonali niemieccy okupanci.
12 i 13 lipca 1943 roku za pomoc niesioną partyzantom, hitlerowcy wymordowali ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba podkreśliła, że poprzez ten dzień będziemy wspominać i łączyć się w modlitwie z tymi mieszkańcami wsi, którzy zginęli za wolność swojego oraz przyszłych pokoleń. – To jest nasza wdzięczność wyrażona w tym geście, ale jednocześnie zaakcentowanie męczeństwa wsi świętokrzyskiej, a w szczególności mieszkańców wsi Michniów. Przypomnę, że mieszkańcy Michniowa zawsze tego dnia spotykają się na mszy, aby wspominać i modlić się za dusze tych, którzy zostali tak bestialsko zamordowani – zaznaczyła parlamentarzystka.
W parlamencie, na etapie procedowania projektu ustawy, przypomniano, że podczas trwania działań zbrojnych na terenie Polski mieszkańcy terenów wiejskich odegrali „trudną do przecenienia rolę” w udzielaniu pomocy polskim żołnierzom i uchodźcom wojennym. Zwrócono też uwagę, że ludność wiejska padła ofiarą masowych powojennych wysiedleń z terenów wcielonych do III Rzeszy, a jej majątki przejmowali Niemcy.