10 gmin w województwie świętokrzyskim oszacowało straty wyrządzone przez orkan Xavier, który w zeszłym tygodniu przeszedł nad Polską. Wstępne protokoły do Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego przesłały już m.in. Starachowice, Bieliny, Skarżysko Kościelne, Staszów i Mirzec.
– Zgłoszone uszkodzenia na łączną kwotę 150 tysięcy złotych dotyczą prawie 50 budynków mieszkalnych i 89 gospodarczych – informuje wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.
Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie włoszczowskim, gdzie jeden z domów został zniszczony do tego stopnia, że mieszkająca tam rodzina musiała tymczasowo opuścić budynek. Gmina zaproponowała lokal zastępczy, z którego rodzina nie skorzystała. Z kolei najwięcej budynków gospodarczych zostało zniszczonych w Zawichoście, Łoniowie i Wilczycach, skąd wpłynęło 16 zawiadomień.
– Poszkodowani nadal zgłaszają się do swoich gmin po pomoc – dodaje Jacek Sułek, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. usuwania skutków klęsk żywiołowych.
Do urzędu docierają sygnały, że część mieszkańców w pierwszej kolejności zajmowało się bieżącą naprawą uszkodzeń, a dopiero teraz dowiadują się o tym, gdzie i jak ubiegać się o zapomogę. Zwykle nie są to duże uszkodzenia. Głównie dotyczą zerwanych dachówek, blachy i uszkodzeń ściany. Najpoważniejsze było zawalenie się ściany budynku we Włoszczowie.
Szkody spowodowane wichurą szacują w sumie 42 gminy w województwie świętokrzyskim. Wszystkie gminne komisje powinny zakończyć pracę w ciągu dwóch tygodni. Na podstawie przygotowanych protokołów Świętokrzyski Urząd Wojewódzki wystąpi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o przekazanie pieniędzy z rezerwy budżetu państwa. Poszkodowani mogą otrzymać zapomogę do 6 tysięcy złotych. Jeśli wartość strat jest dużo wyższa, to wsparcie na remont budynku gospodarczego może sięgnąć 100 tysięcy złotych, a budynku mieszkalnego 200 tysięcy złotych.