61 alumnów rozpoczęło kolejny rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Formacja od lat jest taka sama i obejmuje dwuletnie studia filozoficzne oraz studia teologiczne i praktyki duszpasterskie. Jest to czas, w którym kandydaci do kapłaństwa rozpoznają swoje powołanie. W związku ze zmianami życia społecznego zmienia się jednak podejście do pracy duszpasterskiej, w której coraz większą rolę odgrywają np. media społecznościowe.
Naukę na pierwszym roku rozpoczęło w tym roku 8 osób, z których tylko dwie są bezpośrednio po maturze.
– Zgłaszanie się starszych kandydatów jest zauważalne od kilku lat, ale w tym roku ta tendencja jest szczególnie wyraźna – mówi ks. dr Paweł Tambor, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach.
W jego ocenie, współcześnie młodemu człowiekowi trudniej jest rozpoznać głos powołania, ze względu na wiele propozycji i bodźców, które go otaczają. Do seminarium przychodzą osoby dojrzalsze, które dłużej myślały nad tą decyzją. Są wśród nich byli studenci i absolwenci studiów z tytułami np. magistra historii, albo prawa.
Tomasz Pytlarz ze Staromieścia, który rozpoczął naukę na pierwszym roku, o wstąpieniu do seminarium myślał już w gimnazjum, ale w liceum zdecydował pójść na inne studia. Myśl o kapłaństwie nadal mu towarzyszyła, więc rzucił studia, poszedł do pracy, a potem zgłosił się do kieleckiego seminarium. Tomasz Pytlarz podkreśla, że musiał być pewien tej decyzji i teraz nie ma już żadnych obaw.
W homilii, biskup kielecki Jan Piotrowski przypomniał historię kieleckiego seminarium. Podkreślił, że wychowało się tu wielu wybitnych profesorów teologii i filozofii oraz gorliwych duszpasterzy. Naukę i formację kończyli tu m.in. bł. o. Jerzy Matulewicz i męczennik z Dachau bł. ks. Józef Pawłowski.
– Jednak ważna jest też teraźniejszość, bo ciągle potrzeba kolejnych „heroldów Dobrej Nowiny” – mówił hierarcha.
Seminarium jest zwane sercem diecezji i wszyscy księża powinni otaczać to miejsce wsparciem. To tu alumni na wzór Jezusa przygotowują się do bycia prawdziwymi duszpasterzami.
W tym roku mury kieleckiego seminarium zostały otwarte dla alumnów po raz 290. W związku z rocznicą, 25 listopada w Kielcach odbędzie się sympozjum poświęcone historii i dorobkowi Wyższego Seminarium Duchownego.