Hufiec ZHP Starachowice, Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, Krystyna Nowakowska, Hotel 365 i gmina Daleszyce, to tegoroczni laureaci „Świętokrzyskiego Wędrowca”. Nagroda jest przyznawana co roku z okazji Światowego Dnia Turystyki przez władze województwa świętokrzyskiego. Otrzymują ją osoby, organizacje i instytucje, które przyczyniają się do zwiększenia atrakcyjności regionu wśród turystów. Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej odwiedziło w minionym roku ok. 38 tysięcy osób.
– Ta nagroda to podsumowanie i pozytywna ocena 7 sezonów wytężonej pracy – mówi Anna Łubek, dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach.
Obecnie w ofercie osady są przede wszystkim warsztaty rzemieślnicze, np. tkactwa, garncarstwa i zielarstwa. Jednak trwają już przygotowania do poszerzenia oferty dla turystów. Do 2020 roku w Hucie Szklanej powstanie Świętokrzyska Zagroda Kultury. Będzie to całoroczny obiekt, w którym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii będą prezentowane tradycje i obrzędy związane ze świętokrzyską wsią.
– Z Wędrowca Świętokrzyskiego cieszyli się też starachowiccy harcerze. Starachowice są harcerską kolebką turystyki – podkreśla harcmistrz Małgorzata Ślaska.
Powstał tam m.in. pierwszy harcerski rajd, który w przyszłym roku odbędzie się po raz 60. Harcerze organizują też rajd harcerski „Szlakami Jędrusiów” do mogiły w tychowskim lesie, gdzie są pochowani żołnierze z oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, a także partyzancką drogę krzyżową na Wykusie, gdzie przybliżają historię oddziału „Ponurego” i „Nurta”.
Jak co roku, przyznana została też statuetka „Super Wędrowca Świętokrzyskiego”. Tym razem otrzymał ją Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Mimo dosyć dobrego roku w turystyce, widać obszary, które warto poprawić.
– Brakuje np. prężnie działających klastrów turystycznych – uważa Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego.
Ruch turystyczny poprawiłoby też zaangażowanie biur podróży w promowanie regionu świętokrzyskiego, które na razie jest niewielkie.
W 2016 roku w regionie świętokrzyskim sprzedano milion sześćset jeden tysięcy noclegów. Rekordową liczbę ok. 300 tys. turystów zanotował też Św. Krzyż.