27 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z diecezji kieleckiej otrzymało dziś stypendia diecezjalne im. ks. bp Czesława Kaczmarka. Jednorazowe wsparcie w kwocie 1 200 złotych jest przyznawane uzdolnionym osobom, angażującym się w życie parafii i pochodzącym z rodzin o trudnej sytuacji materialnej.
Wśród tegorocznych stypendystek są Patrycja Łuszczak z Włoszczowy i Katarzyna Koźmińska z Książa Małego. Uczennice cieszyły się z wyróżnienia, jakim jest dla nich stypendium.
Patrycja Łuszczak uczy się na profilu biomedycznym. Poza nauką, pomaga w ośrodku dla dzieci z autyzmem w Kielcach. Pieniądze chce przeznaczyć na rozwijanie swoich medycznych zainteresowań, by móc jak najlepiej pomagać innym.
Z kolei Katarzyna Koźmińska marzy o zaoszczędzeniu części stypendium na pielgrzymkę do Watykanu. Na co dzień udziela się w parafii, np. w scholi i kółku różańcowym.
Stypendyści mieli dziś okazję obejrzeć przedpremierowy pokaz filmu poświęconego biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi, który był torturowany przez funkcjonariuszy UB. Fabularyzowany dokument na podstawie słuchowiska Radia Kielce „Sprawa biskupa Czesława Kaczmarka. Anatomia śledztwa” wyreżyserował Sławomir Mazur, dziennikarz TVP3 Kielce. Premiera filmu odbędzie się jeszcze w tym roku.
Jak powiedział biskup Marian Florczyk, który wręczał dziś stypendia, biskup Kaczmarek może być dla młodzieży wzorem odwagi i miłości do Polski i regionu. Zależało mu na każdym człowieku oraz na organizowaniu dostępu do nauki dla dzieci i studentów. Dzięki niemu kieleckie seminarium, jako jedno z nielicznych, przyjmowało wówczas kleryków. Do działającego podziemnie seminarium zgłaszali się chętni z całej Polski.
Diecezjalny fundusz stypendialny im. księdza biskupa Czesława Kaczmarka powstał na mocy dekretu biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w 2015 roku. Jego utworzenie wsparli księża z diecezji kieleckiej, którzy także w ciągu roku wpłacają datki na ten cel. Rok temu, podczas pierwszej edycji, z diecezjalnego stypendium im. bp Czesława Kaczmarka skorzystało 20 osób.