Samorządy w województwie świętokrzyskim zmieniły nazwy 46 ulic, które propagowały ustroje totalitarne, w tym komunizm. W związku z wejściem w życie ustawy dekomunizacyjnej, gminy miały na to czas do 2 września. Większość nazw została zmieniona, jednak dla 17 ulic dotychczas nie przygotowano uchwał zmieniających.
Trzy takie ulice nadal znajdują się w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także np. w Jędrzejowie, Kazimierzy-Wielkiej, Chęcinach, Opatowie, Sandomierzu i w Kielcach. Do grudnia te nazwy zostaną zmienione zarządzeniem zastępczym wojewody – informuje Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski. Są to np. ulice: Armii Ludowej, działacza komunistycznego Bruno Jasieńskiego lub 16 stycznia 1945 roku. W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie dyrektorów biur prawnych urzędów wojewódzkich z całego kraju, na którym określone zostaną spójne zasady wprowadzania zmian.
Wojewoda dodaje, że zmianami są też zainteresowani mieszkańcy regionu świętokrzyskiego, którzy sami zgłaszają do urzędu przykłady ulic, których nazwy nadal nawiązują do komunizmu.
Trzy gminy w województwie świętokrzyskim chciały zostawić dotychczasową nazwę, zmieniając jedynie jej uzasadnienie. Taka sytuacja dotyczyła Nowej Słupi, Skarżyska-Kamiennej i Końskich. W przypadku Rudek w gminie Nowa Słupia, Instytut Pamięci Narodowej nie zgodził się na pozostawienie nazwy „22 Lipca”. Została już zmieniona na „Pocztową”.
Natomiast w Skarżysku-Kamiennej IPN zgodził się na pozostawienie nazwy „17 Stycznia”. Teraz nawiązuje ona do Bitwy pod Iłżą z 1864 roku, zamiast do wkroczenia do miasta Armii Czerwonej. IPN nie podjął jeszcze decyzji w sprawie Końskich. Tam po zmianie uzasadnienia ulica 16 Stycznia miałaby się odnosić do powstania rządu Ignacego Paderewskiego w 1919 roku, zamiast do wkroczenia Armii Czerwonej w 1945 roku.