Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu otrzymała tytuł biblioteki naukowej. Taką decyzję podjął minister kultury, po zapoznaniu się z pozytywną opinią Krajowej Rady Bibliotecznej. Jak powiedział ks. Piotr Tylec, dyrektor sandomierskiej Biblioteki Diecezjalnej, nowy status książnicy otwiera wiele możliwości zdobywania pieniędzy na renowację zbiorów. Niektóre projekty przygotowane są specjalnie dla bibliotek naukowych i dla sandomierskiej placówki były do tej pory niedostępne.
Najcenniejszym skarbem Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu jest rękopis „Bogurodzicy” – jeden z czterech znajdujących się w Polsce. Pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Ponadto, książnica ma prawie 500 inkunabułów, czyli najwcześniejszych druków, powstałych do 1500 roku, jest tam także około 20 tysięcy starodruków, a więc książek wydanych przed 1800 rokiem.
Kilka dni temu otwarty został w Bibliotece Zakład Naukowy im. ks. Andrzeja Wyrzykowskiego. Jest tam czytelnia dostępna nie tylko dla kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, ale także dla osób świeckich. Są w niej encyklopedie, książki z dziedziny literatury, filozofii i teologii, jest też odrębny dział dotyczący Ziemi Sandomierskiej.
Biblioteka Diecezjalna starając się o status biblioteki naukowej musiała spełnić kilka warunków, m.in. wykazać się posiadaniem co najmniej jednego specjalistycznego zbioru książek, zatrudniać co najmniej jednego pracownika z tytułem naukowym, mieć warunki pozwalające na poszerzanie horyzontów myślowych, czyli m.in. czytelnię oraz miejsce do prowadzenia badań naukowych.
Status biblioteki naukowej mają z urzędu wszystkie biblioteki uniwersyteckie, a także m.in. Biblioteka Sejmowa i Biblioteka Ossolińskich we Wrocławiu.