Gdy wirusy grypy zaatakują serce powikłania kardiologiczne, a konkretnie zapalenie mięśnia sercowego, wymagają leczenia szpitalnego. Choroba ta nie zawsze daje wyraźne objawy, a jej konsekwencje mogą być tragiczne – od zaburzenia rytmu i niewydolności serca do nagłej śmierci. Jedyną skuteczną metodą leczenia zapalenia mięśnia sercowego bywa przeszczep serca.
O zapaleniu mięśnia sercowego rozmawiamy z dr n.med. Januszem Sielskim – kierownikiem Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w WSZ.
Panie doktorze pogoda sprzyja przeziębieniom. Niestety często bagatelizujemy katar i kaszel. Pozostajemy aktywni zamiast „wyleżeć” chorobę w domu, często nie zdając sobie nawet sprawy jak takie przeziębienie może być groźne dla naszego serca.
To prawda. Przeziębienia nieleczone mogą mieć poważne konsekwencje. Jednym z powikłań jest zapalenie mięśnia sercowego. Na szczęście nie dochodzi do tego zbyt często. Mimo to, warto wiedzieć ,że z infekcjami wirusowymi nie ma żartów. Zapalenie mięśnia sercowego to bardzo groźna jednostka chorobowa, która może źle rokować.
Czy zapalenie mięśnia sercowego może dotykać zarówno osoby młode jak i starsze?
Tak. Jest to infekcja wirusowa. Jeśli pacjent przechodzi przeziębienie, nie wyleży go w domu to musi liczyć się z różnymi konsekwencjami. Niestety jest to o tyle niebezpieczne, że te objawy przeziębieniowe mogą być zupełnie zwyczajne i przez to bagatelizowane przez pacjenta. Dopiero po kilku tygodniach czy nawet miesiącach pojawia się duszność, ból w klatce piersiowej, przyśpieszona czynność serca. Pacjent dopiero wtedy pojawia się u lekarza i niestety często serce jest już wtedy powiększone , zmienione i mamy do czynienia z niewydolnością.
Taka duszność powinna skłonić pacjenta do wizyty u lekarza?
Lekarze rejonowi powinni obserwować swoich pacjentów z takimi objawami i kierować ich do specjalisty. Często jest tak, że pacjenci nie mają pojęcia o tym jak poważny jest ich stan. Głównie dotyczy to mężczyzn, którzy przeszli kilka tygodni wcześniej infekcje, często niedoleczoną, następnie ciężko pracują, zdarza się, że za granicą i nie zdają sobie sprawy z konsekwencji. Przyjeżdżają do nas już z objawami duszności i przyśpieszoną czynnością serca.
Panie doktorze jak leczy się zapalenie mięśnia sercowego?
Najważniejszy jest odpoczynek i pozwolenie sercu na wytchnienie. Obowiązuje reżim fotelowo-łóżkowy. Jeśli stan jest ciężki to wymagane jest leczenie szpitalne. W niektórych przypadkach podajemy antybiotyki jeśli stwierdzimy infekcje bakteryjną. Po chorobie ważne jest to, by prowadzić zdrowy tryb życia, odpowiednią dietę. Na zapalenie mięśnia sercowego częściej zapadają mężczyźni.