Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz 15. rozpoczęli rok akademicki. Jubileuszowy rok będzie obfitował w ambitne przedsięwzięcia.
Prezes ostrowieckiego Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Matylda Niewójt zaznacza, że celem jest ujednolicenie działań wszystkich uniwersytetów dla seniorów w województwie świętokrzyskim. Funkcjonuje ich 13, ale działają w rozproszeniu. Sposobem na konsolidację przedsięwzięć ma być kongres świętokrzyskich szkół dla seniorów.
Ponadto, jak zapowiada Matylda Niewójt, ostrowiecki uniwersytet planuje zaakcentować swoją działalność w mieście i powiecie. W dobie postępującego niżu demograficznego i wzrastającej liczby seniorów chcą oni mieć realny wpływ na losy swojego miasta. Wpływ ten ma się zaznaczyć zwłaszcza w sprawach dotyczących ludzi starszych. Okazją do dyskusji ma być debata z udziałem władz samorządowych, poświęcona problemom seniorów.
W czasie całorocznych zajęć uniwersytetu będzie można uczestniczyć w seminariach literackim, historycznym i kulturoznawczym. Nowością będzie seminarium psychologiczne. Dwa razy w miesiącu odbywają się wykłady naukowe. Poza tym na uniwersytecie działają lektoraty pięciu języków obcych na różnych poziomach, zespół pieśni i tańca, warsztaty rękodzielnicze i ruchowe. W sumie to 33 sekcje, wśród których seniorzy mogą wybierać zajęcia.
Lidia Cybulska w tym roku dołączyła do grupy słuchaczy UTW. Jak mówi – namówiła ją koleżanka. W czasie zajęć zamierza przede wszystkim podszkolić język angielski. Poza tym deklaruje udział w zajęciach rękodzielniczych i zespole ludowym. Podkreśla, że udział w spotkaniach uniwersytetu, to sposób na korzystanie w pełni z życia na emeryturze.
Ostrowiecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w każdym roku gromadzi około trzystu słuchaczy. Uczelnią patronacką jest Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości.