Dziś rozpoczyna się tydzień modlitwy za uchodźców pod hasłem „Umrzeć z nadziei”. Jest on organizowany pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. To odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który podczas spotkania z polskimi biskupami w katedrze na Wawelu zaapelował o modlitwę w intencji uchodźców i migrantów we wszystkich polskich parafiach.
W Kielcach w organizację tygodnia modlitw w intencji uchodźców zaangażowały się Centrum Duszpasterskie Wesoła 54 oraz Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. We wtorek (3 października) odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne „Umrzeć z nadziei”, które rozpocznie się o godz. 18.30 w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach – zapowiada Piotr Świerczyński ze Stowarzyszenia Jana Karskiego.
W wielu miejscach tego dnia odbędzie się nabożeństwo według podobnego scenariusza. Czytana będzie ewangelia, a także wyczytywane będą nazwiska osób, które zginęły w drodze do Europy. Wśród nich 16-letniej Mile z Erytrei, która zginęła pod ciężarówką na autostradzie, próbując dostać się ze swoją rodziną do Francji. W podobny sposób zginął 16-letni chłopiec, próbujący przedostać się do Wielkiej Brytanii.
Do modlitwy za uchodźców zachęca też biskup kielecki Jan Piotrowski. Hierarcha podkreśla, że uchodźcy i migranci nigdy nie byli obojętni Kościołowi, bo sam Jezus także był wędrowcem, a na kartach Biblii czytamy o wielu migracjach. – Jesteśmy świadkami nasilonych procesów emigracyjnych z różnych powodów. Nie do mnie należy ocena tych wydarzeń. Natomiast tam, gdzie są nieszczęścia, gdzie człowiek cierpi, to chrześcijanin ma obowiązek modlić się za niego. W naszej postawie chrześcijańskiej, uczynkach miłosierdzia co do ciała i duszy przejawia się nasza chrześcijańska wrażliwość. Zachęcam do modlitwy za tych, którzy zmuszeni są do zostawienia swoich domów. Modlitwa przekracza granice, nie zatrzymają jej ani mury, ani odległość - powiedział Radiu Kielce hierarcha.
Nabożeństwo w intencji uchodźców odbędzie się w Kielcach po raz trzeci. Organizatorzy zaplanowali też koncerty, spotkania i warsztaty poświęcone islamowi i migrantom.
Kielecki program Tygodnia Modlitwy za Uchodźców
Wtorek, 3 października 2017, godz. 18.30
Kościół Akademicki św. Jana Pawła II, ul. Wesoła 54
Nabożeństwo „Umrzeć z nadziei”
Organizowana w wielu polskich miastach modlitwa za uchodźców, połączona ze świadectwami.
Czwartek, 5 października 2017, godz. 18.00
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu. ul. Planty 7
„Czy jest szansa na pokój w Syrii?”
Spotkanie z Anią i Karolem Wilczyńskimi, autorami bloga islamistablog.pl, którzy odwiedzili w tym roku Aleppo i opowiedzą o swoim doświadczeniu.
Piątek, 6 października 2017, godz. 18.00
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7
Koncert Saby i Mieczysława Litwińskich
Autorskie kompozycje Mieczysława Litwińskiego przeplatane klasyczną muzyką perską oraz tradycyjnymi pieśniami perskimi i pruskimi.
Sobota, 7 października 2017, godz. 11.00
Instytut Kultury Spotkania i Dialogu, ul. Planty 7
Co ma mój Facebook do uchodźców?
Warsztaty o mediach i migracji przeznaczone dla młodzieży i studentów. Naszą wiedzę o islamie i uchodźcach kształtują przekazy medialne. Warsztaty, prowadzone przez Anię i Karola Wilczyńskich mają pokazać, jak mądrze je odczytywać.